Žabák Pepe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Žabák Pepe (anglicky Pepe the Frog, též žába Pepe) je internetový mem sestávající ze zelené antropomorfní žáby s lidským tělem. Pepe vznikl v roce 2005 v komiksu Matta Furieho se jménem „Boy's Club“.[1] Internetovým memem se stal v roce 2008, když se jeho obrázek rozšířil na internetových stránkách Myspace, Gaia Online a 4chan. Od roku 2015 je jedním z nejpoužívanějších memů na 4chanu a Tumblru.[2] V této době se část krajní pravice pokusila učinit z Pepeho svůj symbol. V roce 2016 nezisková organizace Anti-Defamation League zařadila tento mem do databáze nenávistných symbolů s dodatkem, že většina případů využití Pepeho není spojena s nenávistným obsahem. Matt Furie projevil nesouhlas s použitím Pepeho v nenávistných příspěvcích.

Postupem času vznikly jeho další verze od anonymních uživatelů. Mezi jiné verze patří například „Sad Frog“, „Smug Frog“, „Angry Pepe“, „Feels Frog“ a „You will never… Frog“.

V roce 2020 vznikl americký dokumentární film Feels Good Man, který sleduje spor autora s krajní pravicí o využití memu a mapuje jeho historii.

Pepe se také stal nedílnou součástí celosvětové streamovací platformy twitch, kde ho můžeme najít jako emotikony BTTV.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pepe the Frog na anglické Wikipedii.

  1. FRANK, Priscilla. The Strange Internet Journey Of Pepe The 'Chilled-Out Stoner Frog'. HuffPost [online]. 2016-09-30 [cit. 2020-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Tumblr’s Biggest Meme of 2015 Was Pepe the Frog. web.archive.org [online]. 2017-07-25 [cit. 2020-08-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-07-25. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]