Štóský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štósky potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 6,1 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Bodva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štóský potok je potok v západní části regionu Turňa, v nejzápadnější části okresu Košice-okolí. Je to levostranný přítok Bodvy, měří 6,1 km a je tokem V. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení ve Volovských vrších, v podcelku Pipitka na severoseverozápadním svahu Tupého vrchu (1040,5 m n. m.) v nadmořské výšce přibližně 940 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zprvu směrem na sever, zleva přibírá krátký přítok ze severozápadního úbočí Tupého vrchu, stáčí se na severoseverovýchod a protéká dolinou Peklisko. Následně přibírá levostranné přítoky nejprve pramenící jihovýchodně od kóty 993,2 m, pak potok z Medvedí doliny. Dále se stáčí, přechodně teče východním směrem, opět zleva přibírá přítoky pramenící jihovýchodně od Štóského sedla (798 m n. m.), pak se stáčí na jihovýchod a protéká intravilánem obce Štós. V obci nejprve přibírá zleva přítok pramenící východně od Štóského sedla, pak zprava přítok z východního svahu Tupého vrchu, z téže strany i přítok ze západního svahu Drieňovce (641,9 m n. m.) a koryto potoka se stáčí východním směrem. Z levé strany dále přibírá Kúpeľný potok a teče souběžně s silnicí II. třídy č. 548 na levém břehu. Pod obcí ještě přibírá levostranný přítok zpod lázní Štós a k ústí pokračuje východojihovýchodním směrem. Konečně podtéká zmíněnou silnici a VJV od Štósu ústí v nadmořské výšce cca 381 m n. m. do Bodvy. Na dolním toku vytváří potok hranici mezi geomorfologickým podcelkem Pipitka na pravém a Kojšovskou holí na levém břehu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štósky potok na slovenské Wikipedii.