Řehoř VI. (vzdoropapež)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řehoř VI.
Narození10. století
Úmrtí11. století
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkřesťanství
FunkceVzdorpapež (1012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Řehoř VI. (lat. Gregorius sextus) byl vzdoropapež proti Benediktu VIII. v období od června do prosince roku 1012. O jeho životě a působení je známo velmi málo, naposledy se připomíná roku 1018.

Po smrti papeže Sergia IV. se k vládě v Římě dostala rodina Tusculanů, která zvolila a intronizovala nového papeže Benedikta VIII. Jejich odpůrci Crescentiové, kteří vládli městu již od dob císaře Oty III., však zvolili do té doby neznámého Řehoře, patrně z vlastního rodu..

Dlouho se spekulovalo o tom, zda byl vlastně uveden do úřadu, ale protože v papežském sídle té doby, v Lateránském paláci sídlil Benedikt, jevilo se Řehořovo postavení od počátku jako beznadějné a už v létě 1012 byl patrně z Říma vypuzen. V prosinci téhož roku o Vánocích se nečekaně objevil ve falci Pöhlde v severním Německu a žádal krále Jindřicha II., pozdějšího císaře, aby ho jako papeže uznal. Jindřich mu dal jen vyhýbavou odpověď a neřekl mu, že už sám s Bendiktem VIII. jedná. Řehoř se pak naposledy připomíná v roce 1018.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gregor VI. (Gegenpapst) na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BAUTZ, Friedrich Wilhelm, Gregor VI.. In: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Sv. 2, Bautz, Hamm 1990, ISBN 3-88309-032-8, Sp. 309.
  • KELLY, J. N. D. Papežové dvou tisíciletí. Bratislava: Roal, 1994 ISBN 80-88706-00-9