Přeskočit na obsah

Čištění odpadních vod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čistírna odpadních vod nedaleko Kielu

Čištění odpadních vod je proces zlepšování kvality odpadní vody. Intenzivně probíhá na čistírnách odpadních vod, mnohem pomaleji i samovolně v přírodě během procesu samočištění.

Metody čištění[editovat | editovat zdroj]

Pro čištění odpadních vod se používají chemické, fyzikálně-chemické i biologické metody.

Fyzikální, chemické a fyzikálně-chemické metody:

a další.

Biologické metody:

Typem biologických čistíren jsou tzv. kořenové čistírny, aktivační systémy, biofiltry, oxidační příkopy nebo zemní filtry. Odpadní vody jsou zde čištěny za pomoci bakterií a dalších mikroorganismů (houby, kvasinky, prvoci,...), převážně jde o biochemické enzymatické procesy. Nejprve se přefiltrují větší pevné odpady (na česlích apod.), poté se voda napustí do usazovacích nádrží a pevné látky se nechávají usazovat. Další cesta vede v případě nejběžnějšího procesu do tzv aktivačních nádrží s mikroorganismy (bakteriemi), které postupně přemění rozpuštěné i koloidní odpadní látky ve vodě na biomasu a plyny (např. CO2, CH4, H2S, H2, N2 - dle typu procesu). Časté jsou i vícestupňové procesy - např. nejprve anaerobní čištění a následně aerobní čištění, nebo anaerobní, pak anoxické a aerobní čištění.

Po biologickém čištění se obvykle provádí fyzikální separace biomasy od vyčištěné odpadní vody - sedimentací, flotací, filtrací, membránovou separací. Takto vyčištěná voda je vypuštěna do řeky.

Samočištění vody v přírodě[editovat | editovat zdroj]

Samočištění vody je přirozený přírodní proces, při kterém se voda čistí pomocí mikroorganismů a vzdušného kyslíku, u podzemních vod také filtrací průchodem před vodopropustné geologické vrstvy. Maximální účinnost čištění vody dosahuje příroda jejím odparem a zpětnou kondenzací, která probíhá prakticky neustále v zemské atmosféře.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]