Čarodějnice školou povinné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čarodějnice školou povinné
Žánr dětský televizní seriál
Hrají Georgina Sherrington
Felicity Jones
Una Stubbs
Jessica Fox
Země původu Spojené království
Počet řad 3
Počet dílů 40 (seznam dílů)
Premiérové vysílání
TV stanice ITV
Čarodějnice školou povinné na ČSFD IMDb

Čarodějnice školou povinné (anglicky The Worst Witch) je britský televizní seriál z let 1998–2001, natočený pro televizi ITV na základě stejnojmenné knižní série Jill Murphyové. Na seriál později navázal dalšími dvěma řadami seriál The New Worst Witch.

Děj Čarodějnic školou povinných se točí okolo mladé studentky Mildred Virválové, jež se chce stát čarodějnicí. Život na akademii jí ale znepříjemňuje Ethel Svatoušková a slečna Metlová. Na druhou stranu má mnoho kamarádek (Maud Měsíčková, Enid Blínová, Ruby Třešňová, Jadu Waliová, Fenella Horečková, Griselda Černolesá a později také Sibila Svatoušková a Clarice Vránová).

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Mildred Virválová (Georgina Sherrington) – Mildred Virválová je hlavní postavou seriálu. Nepochází z kouzelnické rodiny, ale chtěla se stát čarodějnicí. Je neohrabaná, neschopná mladá čarodějnice ve výcviku, které několikrát hrozí vyhazov z Akademie slečny Krákavé. Její nejlepší kamarádkou je Maud Měsíčková, později Enid Blínová. Naopak si nesedla s Ethel Svatouškovou, se kterou má problémy po celou dobu pobytu na Akademii. Dvakrát zachrání školu od Agáty Krákavé, zlého dvojčete slečny Krákavé, která chce získat školu pro sebe. Po pěti letech na Akademii je přijata na Kolej podivné sestry. Má sestřenici Henrietu, která přijde na Akademii v páté sérii, dávno po Mildred. Nerozumí si se slečnou Metlovou, s ostatními učitelkami vychází celkem dobře.
  • Ethel Svatoušková (Felicity Jones v 1. a 4. řadě a Katy Allen v 2. a 3. řadě) – Ethel Svatoušková je největší nepřítelkyně Mildred Virválové. Je rozmazlená, snobská a mstivá, ale v přítomnosti učitelů se tváří a chová jako sladká, nevinná a oběť šikany od Mildred. Její nejlepší "kamarádkou" je Drusila Výběhová, ale jenom proto, že je nemá nikdo rád. Má dvě sestry, Sibilu a Monu. Právě kvůli Sibile si ve druhém ročníku změní podobu. Mona se stane nejlepší kamarádkou Henriety Virválové. Stejně jako Mildred se dostane na Kolej podivné sestry, znovu se svojí starou podobou.
  • Maud Měsíčková (Ema Brown) – Maud Měsíčková je nejlepší kamarádka Mildred Virválové.
  • Enid Blínová (Jessica Foxová) – kamarádka v Maud a Mildred. Na Akademii přijde až v polovině první série.
  • slečna Krákavá (Clare Coulter) – ředitelka školy
  • slečna Metlová (Kate Duchéne) – učitelka lektvarů

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Čarodějnice školou povinné.
Řada Díly Premiéra
První díl Poslední díl
1 13 1998-10-2222. října 1998 1999-01-2828. ledna 1999
2 13 1999-11-044. listopadu 1999 2000-02-033. února 2000
3 14 2000-11-099. listopadu 2000 2001-01-2626. ledna 2001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]