Ústav pro výzkum radiotechniky Opočínek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústav pro výzkum radiotechniky Opočínek
ZkratkaÚVR Opočínek
Vznik1950
Zánik1992
Typvýzkumný ústav
Právní formanárodní podnik
Účelradiotechnika
Sídlo
53000 Opočínek
Souřadnice
Ředitelprof. Jaromír Skácel
Mateřská organizaceTESLA Pardubice n.p.
Rozpočet200 000 000 Kčs
Zaměstnanců120
Dřívější názevkonzervárny Kokešov Opočínek
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Ústav pro výzkum radiotechniky Opočínek byl od roku 1950 vývojovým pracovištěm se zaměřením na radary a spojovací techniku,[1] který převážně spolupracoval s Teslou Pardubice, jehož byl i organizační složkou.

V říjnu 1962 zde byla vyrobena první letištní zabezpečovací soustava, od roku 1967 byl odtajněn na mezinárodním aerosalonu v Paříži první radiolokátor. Sériově je vyráběla Tesla Pardubice n. p. V letech 1968–1973 probíhal výzkum digitálního zpracování přehledového radaru pro Správu dopravních letišť Praha.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 došlo ke znárodnění (bez náhrady) konzervárny Kokešov-Opočínek. Výrobní areál v lesích západně od Starých Čivic, na katastru Opočínku roku 1930 postavil Emil Kokeš, statkář ve Starých Čivicích ke zpracování zemědělských produktů a výrobu konzerv.[2] Po znárodnění zde vznikl Ústav pro výzkum radiotechiky – ÚVR, náležející Tesle Pardubice. Vyvinul m.j. radiolokátor Tamara. Po roce 1990 ústav zanikl. V téže době potkal stejný osud Telegrafii Pardubice, která se zaměřovala na radarovou a vojenskou spojovací techniku. V jejím okolí však nebyl vhodný prostor pro utajený výzkum, proto došlo k volbě areálu bývalých konzerváren. V dubnu 1948 se začalo bourat a staré chladírny zmizely. O dva roky později došlo ke stěhování asi 75 techniků a 20 dělníků do nových funkcionalistických objektů. Pracoviště 1. ledna 1951 převzal národní podnik Tesla Elektronik jako Výzkumný a vývojový závod č. 6. V roce 1951 byl národní podnik Tesla Elektronik zrušen a byl zřízen Ústav pro výzkum radiotechniky. V roce 1992 došlo ke zrušení ústavu a celý areál je postupně přestavován na logistické centrum.

Reference[editovat | editovat zdroj]