Údolí Bejt ha-Kerem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o údolí v severním Izraeli. Další významy jsou uvedeny na stránce Bejt ha-Kerem.
Bejt ha-Kerem
Bejt ha-Kerem
Lokalizace Bejt ha-Kerem

Bejt ha-Kerem (hebrejsky: בקעת בית הכרם, "Bik'at Bejt ha-Kerem", v přepisu do angličtiny: Beit HaKerem nebo Bet HaKerem) je údolí na pomezí Horní a Dolní Galileji v severním Izraeli.

Přírodní geografie[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadní část údolí Bejt ha-Kerem a město Karmiel

Rozkládá se cca 25 kilometrů severně od Nazaretu a cca 30 kilometrů severovýchodně od Haify. Údolí má protáhlý tvar orientovaný východozápadním směrem a prohnutý mírně k severu. Na délku měří cca 15 kilometrů (včetně údolí Chananija, jež s ním sousedí na východní straně), na šířku necelých 5 kilometrů. Je obklopeno kopcovitou krajinou, zejména na severní straně, kde je výškový rozdíl mezi dnem údolí a okrajem svahů Matlul Curim až 500 metrů. Z terénního zlomu Matlul Curim vybíhají některé dílčí vrcholky jako Har Chaluc. Svahy pak pokračují i dál podél celé severní strany údolí, kde se nacházejí vrcholy jako Har Šezor, Har Hod a Har ha-Ari, které představují postupný přechod do předpolí masivu Har Meron.

Na západní straně se údolí zužuje a končí vrchy Har Gamal a Har Gilon. K jihu tu ovšem mezi Har Gilon a Har Karmi vybíhá menší boční údolí Bik'at Meged. Jižní hranice údolí Bejt ha-Kerem je méně ostrá ve srovnání se severní stranou, ale i zde se rozkládá pás vyvýšených hor a svahů jako Giv'at Makoš, Giv'at Cuf a hlavně masiv Har Kamon.

Dno údolí je převážně ploché, byť ve srovnání s nedalekým údolím Bejt Netofa v Dolní Galileji nemá zcela rovinatý terén. Uprostřed se dokonce zvedají některé podružné pahorky, zejména Giv'at Zakif. Údolí tvoří hranici mezi Horní a Dolní Galileou. Je odvodňováno několika vodními toky k jihu, jihovýchodu a jihozápadu a netvoří jednu hydrologickou jednotku.[1] Západní část odvodňuje tok Nachal Šagor, který pak ústí do Nachal Chilazon. Východní a jižní část spadá do povodí Nachal Šezor, do kterého přitékají od severu, z náhorních teras nad údolím další menší vádí jako Nachal Talil a Nachal Rama.

Lidská geografie[editovat | editovat zdroj]

Údolím vede dálnice číslo 85 spojující pobřežní planinu s centrální Galileou a s údolím řeky Jordán. Osídlení je zde etnicky smíšené. Převládají ale lidnatá města, která obývají izraelští Arabové jako Šagor, Nachf, Sadžur, Rama. Ta se vyvinula populačním růstem z původních vesnic. Roku 1964 zde bylo založeno židovské město Karmiel, které zaujímá jihozápadní kout údolí.[2] Dno údolí má charakter souvisle urbanizovaného území s nízkým podílem volných ploch a zemědělské půdy. Rozkládá se tu také velká průmyslová zóna Karmi'el-východ.

Naopak řídké je osídlení na svazích a na náhorních terasách nad údolím. Zde se nacházejí zejména některá židovská sídla. Jde většinou o menší vesnice zřízené často v 70. a 80. letech 20. století v rámci programu Micpim be-Galil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. בקעת בית הכרם [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-03-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 
  2. NAOR, Mordecai. The 20th Century in Eretz Israel. Kolín n.Rýnem: Könemann, 1998. ISBN 3-89508-595-2. S. 366, 370, 371. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]