Medovina básnictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ódraeri)
Skočit na: Navigace, Hledání
Suttung pronásleduje letícího Odina, ten vyvrhává medovinu do několika nádob a ještě před tím něco málo vypouští druhou stranou. Ilustrace od Jakoba Sigurðssona, islandského umělce 18. století.
Suttung vyhrožuje skřítkům utopením

Medovina básnictví je medovina dávající básnické schopnosti, pocházela z medu a z krve bytosti zvané Kvasi, vzniklé ze slin Ásů a Vanů, kterou posléze zabili skřítci jmény Fjalar a Galar. Po nějaké době pozvali ti samí skřítkové k sobě obra Gillinga i s jeho ženou a oba je zabili. To se dozvěděl jejich syn Suttung, který je přišel pomstít. Jako vykoupení za své životy mu skřítci dali medovinu. Suttung medovinu vzal a odvezl domů. Ukryl jí na místo zvané Hnitbjörg a svěřil své dceři Gunnlöd.

K Gunnlöd přišel, po mnohém plánování, bůh Odin. A po mnoha intrikách se dostal až k Gunnlödě, s níž strávil tři noci. Ta mu poté povolila se trošku napít medoviny, ale zradil ji, vypil medovinu všechnu a v podobě orla prchal do Ásgardu. Suttung spatřil odlétat orla a tak vzal své orlí roucho a vyrazil za ním. A protože ho téměř dostihl, vypustil Odin trochu medoviny zadem.

A když doletěl do Ásgardu vyvrhl medovinu do připravených sudů. Tam jí rozdal Ásům a básníkům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]