Šoupátkový rozvod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šoupátkový rozvod motoru Bristol Perseus. Nejde o systém Bristol popisovaný v textu. V levé spodní části je vidět tělo válcového šoupátka kolem pístu s otvory.
Jiné řešení šoupátkových rozvodu

Šoupátkový rozvod je typ rozvodového mechanismu využívající šoupátka k řízení toku pracovních plynů přes pístový stroj. Jde o typ mechanických rozvodů používaný v některých benzinových motorech.

Výhodou šoupátkových rozvodů je tichý chod a větší otevření. Nevýhodou je nižší životnost a vysoká citlivost. Šoupátko může provádět přímočarý, rotační, rotační vratný nebo kombinovaný pohyb.

Příklady řešení

V oblasti pístových spalovacích motorů byly používány některé z následujících řešení:

  • Knight – systém je tvořen dvěma soustřednými válcovými šoupátky, z nichž vnitřní nahrazuje stěny válce motoru. V šoupátku jsou otvory, které se vzájemným posouváním střídavě otevírají a zavírají a řídí tak průtok pracovních plynů.
  • Mustad et Fils – používá dvě šoupátka ve tvaru půlválců kolem pístu. Otvory v šoupátku se překrývají při pohybu s otvory v bloku motoru.
  • Burt-McCollum – v tomto případě jedno válcovité šoupátko s otvory provádí kolem pístu šroubovitý pohyb a překrývá otvory v bloku motoru.
  • Bristol – rozvod je umístěn v hlavě válce a je tvořen kluzným pouzdrem ve tvaru válce přitlačnou pružinou k ocelolitinovému rotujícímu šoupátku s otvory.
  • Baeer – v tomto systému je těsnicí kluzné pouzdro s otvory přitlačovány tlakem plynů k příčně rotujícímu šoupátku válcového tvaru v hlavě válce. V šoupátku a pouzdře jsou opět otvory, které se střídavě otevírají a překrývají.
  • Aspin – byl tvořen kónickým rotujícím šoupátkem v hlavě válce. Používal se u motocyklových motorů.
  • Další známé systémy rozvodů jsou Minerva a Cross.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Posúvačový rozvod na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Trnka J., Urban J .: Spalovací motory. Alfa Bratislava, 1992.

Externí odkazy