Přeskočit na obsah

Wikipedista:Ozi2324/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Widok z przodu

Kościół św. Barbary w Łąkach (w języku czeskim "Kostel sv. Barbory v Loukach") - zabytkowy kościół znajdujący się w Łąkach (część Karwiny), działający w latach 1818 - 1995.

Kościół był kilka razy przebudowywany. Na dzień dzisijeszy kościół jest pozostawiony swemu losowi.

Historia[editovat | editovat zdroj]

Kościół św. Barbary został zbudowany w latach 1809 - 1818 na przedmieściu Karwiny, dawniej samodzielnej wsi Łąki nad Olzą. Drewniany poprzednik tej budowli stał tu około 1500 roku. Należał do parafii cieszyńskiej, ale ponieważ był protestancki, później powstała tu stacja misyjna jezuitów cieszyńskich, żeby zwalczyć ewangelików i przyjąć wiarę katolicką.

Za panowania cesarza Józefa II, czyli pod koniec XVIII wieku, Łąki otrzymały pieniądze na założenie własnej parafii i budowę nowego kościoła. Tak powstał dzisiejszy kościół, niestety dziś przeznaczony już na zniszczenie.

Kościół jest eksploatowany, a pęknięcia w murze wskazują na odmienne zasiedlenie terenu pod jego fundamentami. Kościół św. Barbary, który pełnił swoją funkcję do 1995 roku. Jest w stanie zaniedbania z powodu długotrwałego nieużytkowania. Oprócz problemów statycznych wnętrze jest zniszczone, a witraże rozbite. Dziś należy do prywatnej firmy, której udało się usunąć kościół z funduszów zabytków kultury i pozostawiono go swojemu smutnemu losowi.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Wnętrze

Jest to niewielki, murowany, jednonawowy budynek z dwuspadowym dachem i masywną czworoboczną wieżą. Jej autorem był prawdopodobnie architekt Antonín Englisch z Opawy, który w tym czasie wybudował większość kościołów na Ziemi Cieszyńskiej.

Nawę kościoła zamyka szerokie półkoliste prezbiterium. Po stronie ewangelicznej wciąż można znaleźć zakrystię, a nad nią oratorium.

Wnętrza[editovat | editovat zdroj]

Pierwotnie kościół posiadał ozdobną fasadę nawiązującą do późnobarokowego stylu budowlanego z późniejszymi elementami klasycyzmu. Jednak przed 1989 rokiem stiuk został zastąpiony prefabrykowanym szarym brizolitem. Ciekawie wyglądało wnętrze kościoła, które pochodzi z XIX wieku i sprawia wrażenie jednolitego. W ołtarzu głównym wierni mogli podziwiać cenny artystycznie obraz Chrystusa na krzyżu austriackiego malarza Doeringera z 1808 roku. Nad nim św. Barbara przez lunetę spoglądała na zwiedzających. W ołtarzach bocznych znajdowały się obrazy św. Józefa, Marii Panny i Jana Chrzciciela – dzieła cieszyńskiego malarza Klementa Lobra z 1848 roku.



Linki zewnętrzne[editovat | editovat zdroj]

https://www.dumazahrada.cz/clanek/chatrajici-pamatky-kostel-svate-barbory-v-loukach.html

https://lukaschlebik.cz/kostely-sv-barbory-a-blizke-okoli/

http://www.znicenekostely.cz/?load=detail&id=9542


Przypisy[editovat | editovat zdroj]

https://www.dumazahrada.cz/clanek/chatrajici-pamatky-kostel-svate-barbory-v-loukach.html

https://lukaschlebik.cz/kostely-sv-barbory-a-blizke-okoli/

http://www.znicenekostely.cz/?load=detail&id=9542