Wikipedista:Beren/Citujte zdroje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tato stránka popisuje způsob, jak vkládat citace do článků. Zajišťování zdrojů k editacím je vyžadováno pravidly Wikipedie:Žádný vlastní výzkum a Wikipedie:Ověřitelnost. To znamená, že libovolný materiál, u nějž někdo vyzval k doplnění zdrojů, ale žádné se nenašly, může být kýmkoliv smazán. Další informace lze kromě těchto stránek najít i na Wikipedie:Věrohodné zdroje. O důležitosti užívání dobrých zdrojů v životopisech žijících osob se dočtete na stránce Wikipedie:Životopisy žijících osob.

Připisování zdrojů je obzvlášť důležité v případě přímých citátů, sporných nebo snadno napadnutelných informací, superlativů a důrazných tvrzení (například prohlášení, že je něco nejlepší, první nebo jediné svého druhu). Nevíte-li, jak přesně formátovat citaci, ostatní to jistě opraví. Jednoduše uveďte tolik informací, kolik jen můžete.

Proč citovat zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Na důkaz, že vaše editace není vlastním výzkumem.
  • Abychom zajistili, že obsah článků je seriózní a lze jej ověřit kterýmkoliv čtenářem nebo wikipedistou.
  • Abychom čtenáři pomohli najít další věrohodné informace na dané téma.
  • K vylepšení celkové uznávanosti a autoritativnímu charakteru Wikipedie.
  • Ke snížení pravděpodobnosti sporů případně k řešení právě probíhajícího.
  • K poskytnutí kreditu zdroji, který poskytl užitečné informace, a abychom se vyhnuli nařčení z plagiátorství.
  • K zajištění, aby byl materiál o žijících osobách založen na věrohodných zdrojích a vyhovoval Wikipedie:Životopisy žijících osob.

Poznámka: Články ve Wikipedii by neměly být citovány jako zdroje.

Pokuste se citovat poctivý a vyvážený popis faktů[editovat | editovat zdroj]

Mnoho témat má jako hlavní převládající úhel pohledu akademické obce a jeden nebo několik menšinových náhledů. U jiných se různí mnoho hledisek v závislosti na učenci nebo spisovateli, který o nich mluví. Pokuste se citovat zdroje z různými stanovisky a nabídnout spravedlivý a vyvážený popis toho, co akademická komunita považuje za správné. Poznámky zpravující o POV jednotlivých zdrojů pomůžou dalším editorům.

Kdy citovat zdroje[editovat | editovat zdroj]

Když přidáváte do článku[editovat | editovat zdroj]

Rady k nalezení zdrojů k citování naleznete v sekci Hledání dobrých zdrojů...

Přidáte-li informaci do článku, zvláště je-li sporná nebo se dá očekávat, že bude napadena, měl byste doplnit i zdroj. Pokud nevíte, jak formulovat citaci, ostatní to jistě opraví. Prostě doplňte tolik informací, kolik jen můžete.

Obecně, i když píšete z hlavy, měl byste aktivně hledat autoritativní reference k citování. Čerpáte-li z vlastních znalostí, jistě víte dost, abyste našli dobré reference, z nichž může čtenář na dané téma čerpat - nebudete věčně k dispozici, abyste mohl odpovědět na otázky. Podstatné je pomoci čtenáři a dalším wikipedistům.

Potřeba citací je obzvlášť důležitá, když píšete o názorech zastávaných v nějaké věci. Vyhněte se vyhýbavým slovům jako "Někteří lidé říkají …" Dovolte, aby ostatní mohli vaše příspěvky ověřit: nalezněte konkrétní osobu nebo skupinu, která názor zastává, jmenujte ji a poskytněte citaci uznávané publikace, v níž byl názor vyjádřen. Pamatujte, že Wikipedie není místo pro vyjádření Vašich vlastních názorů nebo vlastní výzkum.

Protože jsme českou Wikipedií, české zdroje by měly být uváděny, jak je to jen možné, a měly by dostávat přednost oproti cizojazyčným zdrojům stejné kvality. Tam, kde je to třeba však citujte i zdroje v jiných jazycích. Citujete-li z cizojazyčného zdroje, měl byste poskytnout i český překlad s citací v původním jazyce uvedenou před ním.

Když ověřujete obsah[editovat | editovat zdroj]

Můžete přidávat zdroj i k materiálu, který jste nevložili, pokud jste jej našli při ověřování tohoto materiálu. Přidávání citací k článků je vynikající cestou, jak přispívat do Wikipedie. Přímou citaci lze jako metodu usnadnění ověření faktů užít (v jakémkoliv formátu, na němž se dohodli hlavní autoři článku) pro jakékoliv tvrzení.

Text, který je nebo asi bude předmětem sporů[editovat | editovat zdroj]

Myslete dopředu. Představte si, jestli lidé mohou být u vašich editací na pochybách nebo zda nebudou potřebovat více informací. Podpora textu ve Wikipedii referencemi na jasné a věrohodné zdroje zajistí stabilitu vašich příspěvků. Kdykoliv jste na pochybách, jestli něco nemůže být zpochybněno, uveďte odpovídající citaci.

Zprostředkující zdroje: Stav, v jakém jste je vy našel[editovat | editovat zdroj]

Obvyklou chybou je kopírování citace ze zprostředkujícího zdroje bez potvrzení z originálního zdroje. Můžete například najít nějakou informaci na webové stránce, která tvrdí, že pochází z jisté knihy. Dokud se nepodíváte do knihy samotné a nezkontrolujete, že tam ta informace opravdu je, je vaší skutečnou referencí ona webová stránka a ta také musí být zmíněna. Webová stránka samotná tedy musí být dostatečně věrohodná, tj. musí zde být dobrý důvod předpokládat, že tento věrohodný zdroj cituje správně. Vaše citace může buďto citovat pouze webovou stránku, nebo nabídnout další informaci podobnou následující:

  • <Webová stránka>, která cituje <knihu> nebo
  • <Kniha>, citovaná <webovou stánkou>.

Neměl byste však citovat jen knihu dokud se do ní sám nepodíváte. Jakmile ji zkontrolujete, už nebude nutné zmiňovat webovou stránku, zmínit ji však pořád můžete, pokud by to mohlo být užitečné pro čtenáře. Například touto formou:

  • <Kniha> (Podívejete se také na <webovou stránku>).

Když vkládáte materiál do biografie žijící osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Biografie žijících osob by měly být zvláště pečlivě opatřeny zdroji, z právních a etických důvodů. Veškerý negativní materiál o žijících osobách musí být opatřen věrohodnými zdroji. Nečekejte, až vás k doplnění zdrojů vyzve jiný editor. Pokud najdete neozdrojovaný nebo slabě ozdrojovaný negativní materiál o žijící osobě — ať už v článku nebo na diskusní stránce — neprodleně jej odstraňte. Nenechávejte jej v článku zatímco se budete ptát na zdroje. Nepřemísťujte jej na diskusní stránku. Tyto zásady se uplatňují nezávisle na tom, je-li materiál přímo v článku věnovaném dané osobě nebo na jiné stránce.

Když někoho citujete[editovat | editovat zdroj]

Když citujete zveřejněný materiál, měl byste vždy uvést odpovídající identifikační údaje, a to ihned za citací uvedenou v uvozovkách ať již dvojitých "jako zde" nebo jednoduchých, jde-li o citaci v citaci "jakou je zde uvedená 'citace' jako příklad".

U větších citací je možno užít šablony {{Citát v rámečku}}.

Jaké zdroje citovat[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také na stránce Wikipedie:Věrohodné zdroje.

Dávejte přednost uznávaným třetím stranám, českým zdrojům, které prošly oponenturou.

Kde a jak citovat zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Když píšete nový článek nebo přidáváte zdroje k existujícímu článku, který dosud žádné neměl, dodržujte zavedené zvyky v dané profesi nebo oblasti, na niž se článek zaměřuje (jsou-li dostupné a nepochybné).
  • Předcházející přispěvatelé do článku nejspíš dodržovali zavedené zvyky - obsahuje-li článek odkazy na zdroje, pokračujte podle nich.
  • Nejsou-li žádné zavedené zvyky dostupné nebo jsou-li pochybné, přispěvatelé by měli určit styl, o němž věří, že naplňuje potřebnou rovnováhu mezi čitelností textu a mezi nabízením co nejpreciznějších a nejdostupnějších citací.
  • Pokud se přispěvatelé různí v tom, co pokládat za vhodný styl citací, měli by se v rozhodnutí o nejlepším formátu podřídit hlavním autorům článku. Nelze-li dosáhnout shody, měl by se užívat styl citací prvního hlavního autora.
  • Jsou-li zdroje zmiňovány uvnitř těla článku, je užitečné je jasně identifikovat při první zmínce. To by mělo znamenat uvedení obvykle užívaného plného jména dané osoby, či ještě lépe nějaké informace o relevantním pozadí, jako například "John Smith, profesor historie na Univerzitě v Yale, napsal ..."
  • Je vhodné v poznámce pod čarou stručně zmínit, na jaké prohlášení se odvoláváte. To dovoluje dalším editorům říct, zda je ta která fráze, věta či odstavec dokumentovaná a také nacházet nedokumentovaná prohlášení zkoumáním odstavců, u nichž byly citace provedeny jiným způsobem.

Pokud si nejste jist, jaký systém nebo styl užít, pamatujte: nejdůležitější věcí je poskytnout všechny informace, které by někdo mohl potřebovat k identifikaci a nalezení zdroje. Je-li to nezbytné, vložte tuto informaci na diskusní stránku nebo do zakomentovaného textu přímo na danou stránku a zeptejte se ostatních, jak to korektně naformátovat pro daný článek.

Různé styly citací jsou rozebrány dále.

The system of presenting references in a Wikipedia article may change over time; it is more important to have clarity and consistency in an article than to adhere to any particular system.

Remember: the most important thing is to enter comprehensive reference information — that is, enough information so that a reader can find the original source with relative ease.

Templates[editovat | editovat zdroj]

The use of Citation templates is not required by Wikipedie:CITE, and is neither encouraged nor discouraged by any other Wikipedia citation guideline. Templates may be used at the discretion of individual editors, subject to agreement with the other editors on the article. Some editors find them helpful, while other editors find them annoying, particularly when used inline in the text. Because they are optional, editors should not change articles from one style to the other without consensus.

Page numbers[editovat | editovat zdroj]

When citing books and articles, provide page numbers where appropriate. Page numbers must be included in a citation that accompanies a specific quotation from, or a paraphrase or reference to, a specific passage of a book or article.

  • According to Jessica Benjamin, one weakness of radical politics has been "to idealize the oppressed, as if their politics and culture were untouched by the system of domination, as if people did not participate in their own submission" (Benjamin 1988:9).
  • Jessica Benjamin has argued that radical politics has been weakened by its inattention to the ways oppressed people participate in their own oppression (Benjamin 1988:9).

Page numbers are not required when a citation accompanies a general description of a book or article, or when a book or article, as a whole, is being used to exemplify a particular point of view.

  • In the 1980s several feminists explored feminist readings of psychoanalytical thought (e.g. Gallop 1985, Hamilton 1982, Rose 1986, Benjamin 1988).
  • Jessica Benjamin, for example, has drawn on Freudian and feminist theory to argue that in modern Western society, the relationship between males and females is paradigmatic for a variety of relations of domination and submission" (Benjamin 1988).

Page numbers are especially important in case of lengthy unindexed books.

Citation styles[editovat | editovat zdroj]

The following are different citation styles you can use to insert references into Wikipedia articles:

All three are acceptable citation styles for Wikipedia. Do not change from Harvard referencing to footnotes or vice versa without checking for objections on the talk page. If there is no agreement, prefer the style used by the first major contributor.

Embedded HTML links[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete na stránce Wikipedia:Embedded Citations.

Web pages referenced in an article can be linked to directly by enclosing the URL in square brackets. For example, a reference to a newspaper article can be embedded like: [http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1601858,00.html], which looks like this: [1]

In the References section, you may also list a full citation:

*[http://media.guardian.co.uk/site/story/0,14173,1601858,00.html "Sorrell accuses Murdoch of panic buying"] by John Plunkett, ''The Guardian'', October 27, 2005, retrieved October 27, 2005

which appears as:

Harvard referencing[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete na stránce Wikipedia:Harvard referencing.

The Harvard referencing system places a partial citation — the author's name and year of publication within parentheses — at the end of the sentence within the text, and a complete citation at the end of the text in an alphabetized list of "References". According to The Oxford Style Manual, the Harvard system is the "most commonly used reference method in the physical and social sciences" (Ritter 2002).

  • For one author, add the author's surname and the year of publication in parentheses (round brackets) after the sentence or paragraph, and before the period: for example (Smith 2005).
  • For two authors, use (Smith & Jones 2005); for more authors, use (Smith et al. 2005).
  • If the "References" section contains two or more works by the same author but published the same year, use a letter after the year to distinguish the different sources (for example, (Smith 2005a) and (Smith 2005b). Make sure that the in-text citations use the correct letters that correspond to the full citation in the "References" at the end of the article.
  • If the date of publication is unavailable, use "n.d." (meaning, no date)
  • Many times authors use an edition of a book that was published long after the original publication. In such cases, many people put the original date of publication in square brackets followed by the date of publication of the edition used by the author who is making the citation. For example, a citation might be
(Marx [1867] 1967)
And the complete reference would be:
Marx, Karl. [1867] (1967). Capital: A Critique of Political Economy Vol. I. Edited by Frederick Engels. New York: International Publishers. ISBN 1-899235-74-4
  • When providing a page number, the convention is (Smith 2005:73).
  • For a quotation that is within the text and marked by quotation marks, the citation follows the end-quotation mark ("), and is placed before the period (.), "like this" (Smith 2005).
  • For a quotation that is indented, the citation is placed after the period, like the following. (Smith 2005)
  • When the author of the reference is named as part of the text itself, put the year in parentheses; for example "Smith (2005) says..."

Note: Harvard referencing is not complete without the full citation at the end of the page (article) in the References section, as described next.

Complete citations in a "References" section[editovat | editovat zdroj]

Complete citations, also called "references", are collected at the end of the article under a ==References== heading. Under this heading, list the comprehensive reference information as a bulleted (*) list, one bullet per reference work. Try to make sure that whichever citation system you choose is used consistently throughout the article. Note that citation templates are not required, though they may be used at the discretion of individual editors.

References typically include: the name of the author, the title of the book or article, and the date of publication. Different professions, academic disciplines, and publishers have different conventions as to the order in which this information should be arranged, or whether additional information is required. Usually, the list is in alphabetical order by the author's surname. The name of the publisher and its city is optional. The ISBN of a book is optional. Journal articles should include volume number, issue number and page numbers, if available.

Typical references would be:

or using a template:

* {{cite journal | author=L. Hussein ''et al.'' | title=Nutritional quality and the presence of anti-nutritional factors in leaf protein concentrates (LPC) | journal=International Journal of Food Sciences and Nutrition | year=1999 | volume=50 | issue=5 | pages= 333–343}}

which results in:

  • L. Hussein et al.. Nutritional quality and the presence of anti-nutritional factors in leaf protein concentrates (LPC). International Journal of Food Sciences and Nutrition. 1999, s. 333–343. 

For more templates to assist formatting, see the citation templates.

Citations for newspaper articles typically include the title of the article in quotes, the byline (author's name), the name of the newspaper in italics, date of publication, and the date you retrieved it if it's online.

Some books have been reprinted several times over the course of the years. Sometimes they have gone through several editions, and sometimes a book may be published by several different publishers. This can raise serious problems for citations, because different editions may be paginated differently. Ideally, all citations in a given article should refer to the same edition by the same publisher, and this edition information should be included in the reference at the end of the article and/or the ISBN (see there) should be given. That way, there would be no confusion over the correct page number for cited quotes or material.

  • If the "References" section contains two or more works by the same author but published the same year, use a letter after the year to distinguish the different sources (for example 2005a and 2005b).
  • If you do not know the date of publication, try to find it (you could try your local library, the web-page of a national library such as the Library of Congress, or Amazon.com)
  • If the date of publication is unavailable, use "n.d." (meaning, no date)
  • Many times editors use an edition of a book that was published long after the original publication. In such cases, they must provide the date of the edition they are using or else the ISBN, and preferably both. This is important because different editions may be paginated differently.

As Wikipedia grows it is likely that different editors may rely on different editions of the same book.

  • Usually, different editions of the same book are published in different years. In such cases knowing the year is enough information to distinguish the different editions.
  • Sometimes, different editions of the same book are published in the same year. This often happens after a copyright has expired, and different publishing companies publish different editions. In such cases, one must know the publisher to distinguish the different editions, or else the ISBN.

It is crucial that complete references be provided for each distinct edition referred to (or cited) in the article, and that each such in-line citation provide enough information to distinguish between editions.

Footnotes[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete na stránce Wikipedia:Footnotes.
Technical issues with footnotes[editovat | editovat zdroj]
  1. Footnotes are treated as one of the two standard styles of citation in The Chicago Manual of Style.
  2. Footnotes are normally simply numbered numerically. Thus, determining who said what typically requires a reader to continually jump back and forth between the main body and the footnote/endnote to see if there is something of value. When footnotes are simply providing a much more detailed argument, this is often not a problem, but if the footnotes are the primary citation method, this can be critical (since it is sometimes important to keep track of who claims what).
  3. Until recently, the MediaWiki software had limited footnote support. In particular, automatic numbering of footnotes conflicted with use of embedded HTML links in single square brackets with automatic numbering, and the same footnote could not be used multiple times with automatic numbering, although this issue has now been addressed by the new <ref> element. (More details at Wikipedia:Footnotes)
  4. Many of today's style guides require not using or recommend against using footnotes and reference endnotes to cite sources {{ref_harvard|ConcordiaLibraries}}. The APA style does not use footnotes to cite sources. The MLA style manual advocates use of parenthetical reference citations in texts, reducing reference footnotes and reference endnotes in favor of such embedded in-text parenthetical bibliographic references wherever possible; such embedded in-text parenthetical citations refer to attached lists of "Works Cited." Content footnotes and endnotes are still used in MLA format, however.
  5. Editors should not switch from one citation system to another without checking on the talk page that there are no objections. For example, editors should not switch from footnotes to Harvard referencing, or vice versa. If no agreement can be reached, the system used by the first major contributor to use one should be deferred to. However, this advice does not apply to switching from one footnote style to another, which may simply constitute a technical improvement.

Note: If a Wikipedia article does use footnotes, the footnotes in their own section must include the normal source citations just as in the "References" section for other inline citations above.

Example[editovat | editovat zdroj]

Many publications use numbers — in square brackets and/or superscripted — to refer to a list of citations at the end of the article, e.g. {{ref_label| Smith1989}} or [1] with:


  1. ^  L. Hussein et al. (1999). "Nutritional quality and the presence of anti-nutritional factors in leaf protein concentrates (LPC)". International Journal of Food Sciences and Nutrition 50 (5): 333–343.
What footnotes are normally used for[editovat | editovat zdroj]
  • Some publications use footnotes for both the full citation of a source, and for tangential comments or information of interest to the reader.
  • Some publications use Harvard style notation for sources, and use footnotes exclusively for tangential comments or information of interest. In this case, in other words, footnotes are notes with relevant text that would distract from the main point if embedded in the main text, yet are helpful in explaining a point in greater detail. Such footnotes can be especially helpful for later fact-checkers, to ensure that the article text is well-supported. Thus, using footnotes to provide useful clarifying information outside the main point is fine where this is needed.
"Notes" section[editovat | editovat zdroj]

Technically, footnotes appear at the bottom of a page; endnotes appear at the end of a chapter or book. Since Wikipedia articles may be considered to consist of one long page, or of no pages at all, Wikipedia footnotes appear at the end of an article, but are nevertheless called footnotes.

Recommended section names to use for footnotes in Wikipedia:

  • ==Notes or Footnotes==
  • ==Notes and references== section: Used if there is no separate section with general references, and if all sources of the general content of the article are covered by the footnotes, but see the note about this below.
Maintaining a separate "References" section in addition to "Notes"[editovat | editovat zdroj]

It is helpful when footnotes are used that a References section also be maintained, in which the sources that were used are listed in alphabetical order. With articles that have lots of footnotes, it can become hard to see after a while exactly which sources have been used, particularly when the footnotes also contain explanatory text. A References section, which contains only citations, helps readers to see at a glance the quality of the references used.

Further reading/external links[editovat | editovat zdroj]

An ==External links== or ==Further reading== section is placed at the end of an article after the References section, and offers books, articles, and links to websites related to the topic that might be of interest to the reader, but which have not been used as sources for the article. Although this section has traditionally been called "external links," editors are increasingly calling it "further reading," because the references section may also contain external links, and the further-reading section may contain items that are not online.

What to do when a reference link "goes dead"[editovat | editovat zdroj]

When a link in the Reference section (a link to a source for information in the article) "goes dead", it should be repaired or replaced if possible. External links/Further reading sections are not as important, but should also be fixed. Often, a live substitute link can be found. In most cases, one of the following approaches will preserve an acceptable citation.

  • A very large proportion of pages can be recovered from the Internet Archive. Just go to http://www.archive.org/ and search for the old link by URL. Make sure that your new citation mentions the date the page was archived by the Internet Archive.
  • If this was a non-blind citation of web-only material, it may be worth the effort to search the target site for an equivalent page at a new location, an indication that the whole site has moved, etc.
  • If the link was merely a "convenience link" to an online copy of material that originally appeared in print, and an appropriate substitute cannot be found, it is acceptable to drop the link but keep the citation.
  • If you cannot find the page on the Internet Archive, remember that you can often find recently deleted pages in Google's cache. They won't be there long, and it is no use linking to them, but this may let you find the content, which can be useful in finding an equivalent page elsewhere on the Internet and linking to that.

If none of those strategies succeed, do not remove the inactive reference, but rather record the date that the original link was found to be inactive — even inactive, it still records the sources that were used, and it is possible hard copies of such references may exist, or alternatively that the page will turn up in the near future in the Internet Archive, which deliberately lags by six months or more. When printed sources become outdated, scholars still routinely cite those works when referenced.

How to ask for citations[editovat | editovat zdroj]

If an article needs references but you are unable to find them yourself, you can tag the article with the templates {{Unreferenced}}, {{Not verified}}, or {{Primarysources}}. It is often more useful to indicate specific statements that need references, by tagging those statements with {{fact}}. The {{citation needed}} and {{cn}} both redirect to the {{fact}} tag and may be preferred by some editors, for the sake of clarity or brevity. Do not use this tag in order to label text which appears doubtful or false. The {{verify source}} tag should be used to label text which appears doubtful or false, in order to request for source verification. All of these tags can be placed in the same place that you would place an inline reference.

To summarize the use of in line tags for unsourced or poorly sourced information:

  1. if it is not doubtful, you may use {{fact}} or {{citequote}} tag to ask for better citation in order to make the article complete.
  2. if it is doubtful but not too harmful to the whole article, you may use {{verify source}} tag to ask for source verification.
  3. If it is doubtful and (quite) highly harmful, you may move it to the talk page and ask for a source.
  4. If it is very doubtful and very harmful, you may remove it directly without the need of moving it to the talk page first.

All unsourced and poorly sourced negative material about living persons should be removed from articles and talk pages immediately. It should not be tagged. See the official policy statements: Wikipedia:Biographies of living persons and Wikipedia:Libel.

Citing Wikipedia in other works[editovat | editovat zdroj]

For suggestions on how to cite Wikipedia in other works, see Wikipedia:Citing Wikipedia; the tool Speciální:Cite is also available there to help you.

References[editovat | editovat zdroj]

Further reading[editovat | editovat zdroj]

See also[editovat | editovat zdroj]