Bojová plemena psů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Bojová plemena psů jsou plemena používaná na psí zápasy ať už při jejich vzniku ve třicátých letech 19. stol., nebo jejich následnému comebacku v 60. Toto označení již však není v dnešní společnosti uznáváno, neboť zápasy jsou nezákonné a s léty používání těchto plemen k jiným účelům je zcela bezdůvodné.

Fyzické vlastnosti

Střední až velký vzrůst, síla, vytrvalost, pevný a silný stisk čelistí, ostré zuby, hrubá, hustá, krátká srst, pevná kůže, rychlost, obratnost, snížená citlivost.

Psychické vlastnosti

Agresivita vůči psům, inteligence, vytrvalost, aktivita, přizpůsobivost,

Psi využívaní k těmto účelům

Toto neslouží jako podklad pro objektivní názor na jednotlivá plemena, pouze jsou vypsána ta, která byla zneužívána k zápasům kvůli některým jejich vlastnostem.

Bull typ teriér, mastif, buldog, americká akita, tosa inu, některé dogy, rotvajler, boxer, dobrman, brazilská fila.

Méně používaná plemena

Ovčáci, lovečtí psi, labrador.

Z těchto plemen bylo dále vyšlechtěno několik dalších, která nemají oficiální zařazení. Mezi lidmi jsou však oblíbení dodnes, a to zejména německý ovčák s teriérem typu bull, doga s teriérem typu bull. Důvodem křížení bývá zejména získání vlastností dvou různých plemen. Ať už fyzických, nebo psychických. Nicméně z hlediska norem už to tak růžové není. Dlouhodobým křížením se dá dosáhnout i toho, že kynologicky uznávaná plemena ztratí své původní znaky. Proto je lepší voříšky dále nekřížit.

Psi na zápasech nesměli projevit ani náznak agresivity vůči člověku, a to i ve víru boje, jinak byli vyřazeni z chovu nebo utraceni. Psi mají boj v krvi, stejně jako kterékoliv jiné teritoriální zvíře, za normálních okolností je jejich agresivita minimální.

Je pro ně přirozené žít ve smečce, za jejich přílišnou agresivitu může vždy člověk, který má na psa vliv. Zápasy mohou na psech zanechat následky do konce života.

Související články