Přeskočit na obsah

JLime

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
JLime
Logo
VyvíjíJlime Community
Rodina OSLinux
DruhOpen source
Aktuální verze1.01 / 6. listopad, 2006
Způsob aktualizaceAPT
Správce balíčkůipkg
Podporované platformySH3 (Jornada 6xx), ARM (Jornada 7xx)
Typ jádraMonolitický
Výchozí uživatelské rozhraníConsole, OPIE, IceWM
LicenceGPL
Oficiální webwww.jlime.com

Jornada Linux Mobility Edition (odtud tedy zkratka JLime) je Linuxová distribuce určená pro počítače HP Jornada. Jejími zakladateli jsou Kristoffer Ericson a Henk Brunstin.

Práce na JLime začaly na sklonku roku 2003 a již od začátku bylo jasné, že cílem je vytvořit distribuci, která vdechne nový život již zastaralému hardware. Jornada nebyla v jádrech 2.6 podporována (kvůli nedostatku vývojářů). První rok vývoje tak byl zaměřen na zajištění podpory hardware Jornada v kernelu. Verze 2.6.9 byla první.

Původní stránky projektu JLime byly v březnu roku 2006 zrekonstruovány díky jednomu z členů fóra - „chazco“. (Zdroj https://web.archive.org/web/20060529082154/http://jlime.com/phpBB2/viewtopic.php?t=117)

Instalace a spuštění

[editovat | editovat zdroj]

Většina dnešních PDA používá k uložení OS paměť typu flash. Jornada je, bohužel, osazena pamětí ROM, a proto se vlastní instalace provádí na kartu CF (compact flash). Vývojáři „Chazco“ a „B_Lizzard“ vytvořili instalační utilitu, která bez nutnosti mít stolní počítač s OS Linux sama zajistí rozdělení CF na potřebné oddíly a na ně pak nakopíruje vlastní distribuci. Celý proces probíhá v textovém režimu.

Spuštění

[editovat | editovat zdroj]

Pro spuštění systému JLime z CF karty je potřeba nejprve spustit zavaděč „shlo“, který nastaví některé potřebné parametry (typ zařízení, velikost RAM apod.) a následně zavede obraz jádra (zImage) do paměti a předá mu řízení. Pro start JLime je tak vždy na krátkou dobu spuštěn i původní OS - Windows CE 2.11, který je de facto využíván jako OS bootloader.

Správce balíčků

[editovat | editovat zdroj]

JLime používá odlehčeného správce ipkg balíčků ipk, které můžete znát z Familiar distribuce pro kapesní počítače iPAQ Compaq. Tento správce umožňuje instalovat/odebírat/aktualizovat balíčky a zároveň hlídá závislosti. Jednotlivé balíčky jsou získávány z tzv. úložišť feed.

GUI - neboli grafická rozhraní

[editovat | editovat zdroj]

V současné době je výchozím GUI pro JLime OPIE (taktéž známé z distribuce Familiar).

Zkratka z anglického Open Palmtop Integrated Environment. Toto grafické rozhraní je založené na knihovně QT od firmy Trolltech a je ekvivalentem desktopového KDE.

OPIE Applikace Checkbook,Datebook,Opie Checkbook,Opie-Eye,OpieWrite ,XPDF,Text Editor ,Media Player 2,Bluetooth ,Wellenreiter ,FTP,IRC ,Opie Mail ,VNC Viewer ,City Time Configuration Editor ,Opie Time-zone / world clock settings,Document Tab Launcher ,Calculator ,Clock ,Console,File Manager ,advanced file manager ,SSH,System Info ,Fifteen ,Mind Breaker ,Tetrix,Tic Tac Toe ,KonquerorEmbedded

Zkratka z anglického GPE Palmtop Environment. Toto grafické rozhraní je založené na knihovně Gtk+ známého i uživatelům OS Windows (nutná pro běh programu GIMP) a je ekvivalentem desktopového GNOME.

IceWM je velmi výkonný a zároveň nenáročný správce (Window manager), který je ekvivalentem, jak jinak :-), desktopového IceWM.

Podporovaný HW HP Jornada 620/660/680/690

  • Léto 2004 - Zastaralá distribuce

Podporovaný HW HP Jornada 620/660/680/690

Podporovaný HW HP Jornada 720/728

Již vydán

Source https://web.archive.org/web/20070116164833/http://www.jlime.com/, (Founders info) http://jlime.com/phpBB2/viewtopic.php?t=117

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jlime na anglické Wikipedii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]