Udržitelná turistika: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
N
značky: možné problémové formulace editace z Vizuálního editoru
(Žádný rozdíl)

Verze z 9. 2. 2022, 15:50

Udržitelná turistika (nebo také udržitelný cestovní ruch) je forma cestování, která sleduje tři hlavní zájmy[1]:

  1. optimálně využívat zdroje životního prostředí a pomáhat chránit přírodní dědictví a biologickou rozmanitost,
  2. respektovat sociokulturní autenticitu navštěvovaných zemí a přispívat k porozumění a toleranci,
  3. poskytovat ekonomické výhody všem zúčastněným, včetně příležitostí k výdělku pro místní a přispívat tak ke zmírnění chudoby.

Je součástí konceptu udržitelnosti, kdy tedy nejde pouze o zachování a obnovu přírodních zdrojů, ale také o aspekty sociokulturní a ekonomické. Podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) je cestovní ruch udržitelný, pokud jsou zohledněny současné a budoucí ekonomické, sociální a environmentální dopady turismu a zároveň jsou adresovány potřeby turistů, průmyslu, životního prostředí a domorodých komunit [1].

Udržitelná turistika jako alternativa k masové turistice

Dle Světové organizace cestovního ruchu cestovalo v padesátých letech minulého století 25 milionů lidí, v roce 2018 už toto číslo stouplo na 1,4 miliardy. V posledních pěti letech se počet každoročně zvyšuje o přibližně osmdesát milionů turistů [2]. Stoupající trend se očekává i do budoucna, například díky nárůstu ekonomik některých asijských států (Čína, Jižní Korea) a zvyšujícímu se zájmu tamních obyvatel o cestování [2]. Koncept udržitelného cestovního ruchu má za cíl snížit negativní dopady rozmáhajícího se turismu. Cestování může být možností jak poznat místní kulturu, podpořit místní podnikatele a tuzemský cestovní ruch [3]. Cílem udržitelné turistiky je snížit negativní dopady cestování. Ve skutečnosti mají všechny formy cestovního ruchu potenciál být udržitelné, pokud jsou správně plánovány, rozvíjeny a řízeny[4]. Tento přístup k rozvoji cestovního ruchu se stal téměř všeobecně akceptovaným a politicky žádoucím. Jde o koncept, který pokrývá komplexně oblast cestovního ruchu, včetně zájmu o ekonomické, sociální a environmentální otázky. Může souviset s cestováním za zábavou, obchodem nebo návštěvou přátel a příbuzných a může také zahrnovat způsob zvolené dopravy do destinace.

Udržitelná turistika se snaží omezit negativní dopady masové turistiky v nejvíce turisticky vytížených oblastech. Snahou je vyhnout se změnám přírodních podmínek v prázdninových destinacích. V rekreačních oblastech je dopravní ruch omezován na minimum - návštěvníci se pohybují pěšky, případně loděmi nebo na koních. Cesta do destinace by měla být možná městskou hromadnou dopravou. Kromě možnosti rekreace jsou často součástí nabídky trávení volného času i programy ekologické výchovy. Některé chráněné oblasti jsou pak omezeny počtem turistů.

Historie konceptu a současná politika podpory

Pojem se dostal do povědomí s narůstající důležitostí fenoménu masového turistiky v 60. a 70. letech 20. století. V roce 1973 zahájila Evropská komise cestovního ruchu všestranné úsilí o rozvoj turistiky šetrné k životnímu prostředí [5]. V roce 2014 vznikla Deklarace o odpovědném cestovním ruchu v Kapském Městě, která se více zaměřila na roli podnikání při podpoře odpovědného cestovního ruchu [6].

V současnosti existují různé certifikační programy, které definují standard udržitelnosti v cestovním ruchu, provádí nezávislé kontroly a udělují ekologické značky. Ty slouží ke snadnější orientaci v nabídce pro turisty. Od konce 80. let se objevuje stále více certifikačních programů. Na začátku 21. století bylo po světě více než 100 takových ekoznaček[7]. Avšak málo z nich působí po celém světě. Mezi nejvýznamnější patří například Green Globe[8]. Příkladem sektorově specifického a regionálního programu je Modrá vlajka pro správu pláží a přístavů.

V České republice existuje vzdělávací program pro pracovníky územní veřejné správy týkající se udržitelného cestovního ruchu [9]. V roce 2004 také proběhla konference o certifikaci trvale udržitelných aktivit v cestovním ruchu [10]. Pro rok 2022 je vypsaný národní program podpory cestovního ruchu v ČR se zaměřením na Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. S tím, že je v programu specifikováno, že jsou podporovány aktivity zaměřené na podporu udržitelné formy cestovního ruchu a ekologicky šetrné dopravy návštěvníků [11].

Udržitelná turistika a SDGs

Cestovní ruch má potenciál přímo či nepřímo přispět ke všem Cílům udržitelného rozvoje [12]. A to tím, že představuje 10% světového HDP, 30% exportu služeb a jedno z každých deseti pracovních míst na světě[12]. Konkrétně je zahrnut do cílů SDG 8, 12 a 14, které se týkají udržitelného hospodářského růstu, udržitelné výroby a spotřeby a udržitelného využívání oceánů a mořských zdrojů[12]. Například 8.9 v SDG8 dává za cíl do roku 2030 navrhnout a implementovat politiky na podporu udržitelného cestovního ruchu, který vytváří pracovní místa a podporuje místní kulturu a produkty.

Výzvy udržitelné turistiky

Cestovní ruch patří mezi jedno z největších a nejrychleji rostoucích odvětví na trhu. Tento růst klade nároky na zbývající biologicky rozmanitá stanoviště a domorodé kultury. Výzvy, které s sebou přináší požadavek na udržitelné cestování, se týkají vysídlení a přesunů obyvatelstva, dopadů na životní prostředí a dopadů pandemie COVID-19 .

  • vystěhování místních obyvatel

K vysídlení nebo přesunům místních komunit dochází kvůli snaze o zpřístupnění oblastí pro turisty. Nejčastěji se tak děje v místech, kde před příchodem cestovních společností žádný cestovní ruch neexistoval [13]. Příkladem tohoto problému je vysídlení Masajských kmenů v Tanzanii.

  • environmentální dopady

Cestovní ruch představuje asi osm procent globálních emisí skleníkových plynů [2][14]. Toto procento zohledňuje leteckou dopravu i další významné environmentální a sociální dopady. Všechny různé typy turistiky jsou zasazeny a v praxi se odehrávají v určitém životním prostředí. Tímto prostředím mohou být deštné pralesy, vysokohorské oblasti, jezera a řeky, pobřeží a mořské oblasti, nebo vesnice a pobřežní letoviska. Různé druhy turistiky mají různé dopady, a to jak v oblasti emisí vypouštěných v rámci dopravy do destinace, tak i hmatatelných odpadů, které po sobě turisté zanechávají. Dopady se dají rozdělit na přímé a nepřímé, bezprostřední a dlouhodobé, nebo také blízké či vzdálené od místa turistické destinace. Příkladem může být zastavování přírodních ploch kvůli stavbě silnic a ubytování pro turisty - například i výstavby kempů.

  • dopady pandemie C-19

Kvůli pandemii COVID-19 došlo v první polovině roku 2020 k poklesu počtu zahraničních turistů o 65% ve srovnání s rokem 2019 [15]. To znamená, že v roce 2020 odcestovalo za hranice o jednu miliardu lidí méně než v roce 2019 [16]. Země po celém světě v reakci na pandemii uzavřely své hranice a zavedly cestovní omezení. Očekává se, že se situace postupně zlepší v závislosti na zrušení cestovních omezení a rošíření vakcíny. Avšak experti z UNWTO vidí návrat turismu do doby před-pandemické nejdříve v roce 2023 [16]. Pandemie poukázala na mnohé výzvy udržitelnosti cestovního ruchu. Dobrým příkladem je situace v České republice, kdy liduprázdná města byla kompenzována přeplněnými přírodními rezervacemi. Místní příroda nebyla na nárůst cestovního ruchu, i přes snahu ho dosáhnout, plně připravena [16].

Současně však pandemie vytvořila příležitost k přehodnocení stávajícího systému a postupů vedoucích k udržitelnému turismu. Cestovní ruch zpomalil natolik, že nabídl prostor k hledání nových řešení [16]. Jedním z navrhovaných přístupů je využití technologie, která umožní turistům zůstat doma a zároveň poznávat nová místa. V rámci personalizovaných, interaktivních prohlídek v reálném čase je také možné zaměstnávat lokální průvodce [17].

Podobné koncepty

  • Udržitelnost cestovního ruchu
  • Společensky odpovědný cestovní ruch [18] - přístupy a metody vedoucí k odpovědné realizaci cestovního ruchu. Podle Centra pro odpovědný cestovní ruch jde o turistiku, která maximalizuje užitek místních, minimalizuje negativní sociální nebo environmentální dopady a pomáhá chránit kulturu a přírodní prostředí [19]
  • Ekoturismus [18] - účelem může být vzdělávání turistů, finanční přispívání na ochranu významných přirodních stanovišť, napomáhání ekonomickému rozvoji, nebo nárůst respektu k odlišným kulturám a lidským právům[20]
  • Dobrovolnický cestovní ruch [18]
  • Zelená turistika
  • Regenerativní turismus [16]
  • Restorativní ekologie
  1. a b Sustainable development | UNWTO. www.unwto.org [online]. [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. 
  2. a b c Udržitelná turistika | E.ON Energy Globe. www.energyglobe.cz [online]. [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. 
  3. Udržitelná turistika – Nadace Partnerství. www.nadacepartnerstvi.cz [online]. [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. 
  4. FENNELL, David A.; COOPER, Chris. Sustainable Tourism. [s.l.]: Channel View Publications Dostupné online. ISBN 978-1-84541-767-3. DOI 10.21832/9781845417673. (anglicky) 
  5. Responsible tourism : concepts, theories and practices. Cambridge, MA: CAB International xi, 179 pages s. Dostupné online. ISBN 978-1-84593-987-8, ISBN 1-84593-987-5. OCLC 785808916 
  6. Cape Town Declaration on Responsible Tourism - Responsible Tourism Partnership. responsibletourismpartnership.org [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
  7. FONT, Xavier. Environmental certification in tourism and hospitality: progress, process and prospects. Tourism Management. 2002-06-01, roč. 23, čís. 3, s. 197–205. Dostupné online [cit. 2022-02-06]. ISSN 0261-5177. DOI 10.1016/S0261-5177(01)00084-X. (anglicky) 
  8. Green Globe. Green Globe [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. KOLEKTIV KONSORCIA SPROR PLUS. CESTOVNÍ RUCH A UDRŽITELNÝ ROZVOJ. www.mmr.cz [online]. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2007 [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  10. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Konference o certifikaci trvale udržitelných aktivit v cestovním ruchu. www.mmr.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  11. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Rok 2022 - Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. www.mmr.cz [online]. [cit. 2022-02-09]. Dostupné online. 
  12. a b c Tourism & Sustainable Development Goals – Tourism for SDGs [online]. [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  13. BROHMAN, John. New directions in tourism for third world development. Annals of Tourism Research. 1996-01, roč. 23, čís. 1, s. 48–70. Dostupné online [cit. 2022-02-08]. DOI 10.1016/0160-7383(95)00043-7. (anglicky) 
  14. LENZEN, Manfred; SUN, Ya-Yen; FATURAY, Futu. The carbon footprint of global tourism. Nature Climate Change. 2018-06, roč. 8, čís. 6, s. 522–528. Dostupné online [cit. 2022-02-08]. ISSN 1758-678X. DOI 10.1038/s41558-018-0141-x. (anglicky) 
  15. International Tourist Numbers Down 65% in First Half of 2020, UNWTO Reports. www.unwto.org [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  16. a b c d e SKUTKA, Jonáš. Udržitelnost v cestovním ruchu už přírodě nestačí. Je třeba regenerativní turismus. Ekonews [online]. 2021-04-22 [cit. 2022-02-05]. Dostupné online. 
  17. FENNELL, David A. Technology and the sustainable tourist in the new age of disruption. Journal of Sustainable Tourism. 2021-05-04, roč. 29, čís. 5, s. 767–773. Dostupné online [cit. 2022-02-08]. ISSN 0966-9582. DOI 10.1080/09669582.2020.1769639. (anglicky) 
  18. a b c PÁSKOVÁ, Martina. Společensky odpovědný cestovní ruch. 1. vydání. vyd. V Praze: [s.n.] 190 stran s. Dostupné online. ISBN 978-80-85970-91-3, ISBN 80-85970-91-0. OCLC 1066058255 
  19. Center for Responsible Travel | Transforming the Way the World Travels. Center for Responsible Travel [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  20. Ecotourism vs. Sustainable Tourism – Integra LLC [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (anglicky)