Přeskočit na obsah

Komprese dynamiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

komprese dynamiky zvuku je proses pouzívaný v audiotechnice ke zmenšení dynamického rozsahu zpracovávaného zvuku, např. hlasu nebo některých nástrojů.

Použití

Nejčastěji se kompresor používá pro hlas, basovou kytaru (nebo kontrabas) a bicí nástroje (např. velký buben - kopák), protože tyto zdroje produkují signál s velmi velkým dynamickým rozsahem: často až kolem 100dB. Zařazením kompresoru do signálové cesty se docílí toho, že daný signál se jeví jako průraznější a čitelnější.

Například v rockové kapele, kdy ostatní nástroje hrají velmi hlasitě, bývá zpěv nezřetelný a utopený v celkovém hluku. Lidský hlas totiž obsahuje velmi hlasité i velmi tiché složky, obojí je potřeba pro srozumitelnost projevu. Další zesilování většinou vede k přebuzení přístrojů a zkreslení nebo k nastavení nepřirozeného a nepříjemného poměru mezi zpěvem a zbytkem kapely. Proto se v takovémto případě použije kompresor, který zmenší dynamický rozsah hlasu - hlas je tedy vyrovnanější a lépe zapadá do celkového zvuku kapely.

Princip a obsluha

Kompresor dynamiky upravuje zpracovávaný zvuk změnou výstupní hlasitosti závisle na vstupní hlasitosti. Pokud vstupní hlasitost překročí nastavený práh (THRESHOLD), sníží se úroveň výstupního signálů v přesně nastaveném poměru (RATIO).

Většina profesionálních kompresorů dynamiky umožňuje také nastavit rychlost (resp. čas) reakce na překročení prahu (ATTACK) a rychlost (resp. čas) uvolnění komprese po opětovném poklesu vstupního signálu pod práh (RELEASE). Často je také možno nastavit vstupní (INPUT) a výstupní (OUTPUT nebo GAIN MAKE-UP) úroveň.

Na jednodušších přístrojích bývá RATIO a OUTPUT často nahrazen společným potenciometrem SUSTAIN (název je spíše odvozen od subjektivního popisu chování než od principu funkce), který při zvyšování kompresního poměru zároveň zvyšuje i výstupní úroveň.

Někteří výrobci vybavují kompresory zajímavou funnkcí KNEE (koleno), která přepíná mezi "tvrdým" a "měkkým" půběhem. Při aktivovaném měkkém průběhu při dosažení THRESHOLD přístroj nezačíná komprimovat v nastaveném poměru, ale vlastně začíná už o kousek dříve s minimálním poměrem a nastaveného poměru dosáhne až v jisté úrovni nad prahem. Výsledný zvuk působí často přirozenějším dojmem, protože není tak patrný rozdíl mezi komprimovanou a nekomprimovanou části projevu.

Extrém - Limiter

Nastavením kompresního poměru na maximum (teoreticky nekonečno) přístroj vyrovná veškeré prvky překračující prah (špičky) na jeho úroveň. Jinými slovy - výsledek zní, jako kdyby zvuk ani na chvíli nepřekročil nastavený práh a při nejvyšší hlasitosti se drží úroveň přesně na prahu.

Kompresor trvale nastaven do extrémních hodnot (RATIO na maximum, ATTACK a RELEASE na minumum, tedy okamžitá reakce) se nazývá Limiter a velmi často se vyskytuje jako součást nejrůznějších audio přístrojů a má jediný ovládací prvek THRESHOLD.

Příklad uspořádání přístroje

Jeden z nejčastějších způsobu uspořádání ovládacích prvků na přístroji je následující:

na levé straně bývá předřazena sekce expandéru nebo šumové brány - gate, která vlastně nepatří ke kompresoru, ale z důvodu praktického použití je již v dnešní době velmi často součástí těchto přístrojů. Dále následují prvky THRESHOLD, RATIO, ATTACK a RELEASE, většinou doplněno o možnost automatického nastavení reakcí. Na pravé straně bývá ještě zařazena sekce limiteru. Velice často se tyto přístroje konstruují jako dvoukanálové, všechny ovládací prvky jsou tedy na čelním panelu přístroje dvakrát a uprostřed se může být tlašítko LINK nebo STEREO, které umožní pomocí ovládavích prvků prvního kanálu měnit nastavení obou soušasně. Prvek INPUT (pokud se vyskytuje) bývá zařazen před nebo po sekci expanderu. Prvek OUPUT (pokud se vyskytuje) bývá zařazen před nebo po sekci limiteru.

Jednotlivé sekce jsou zapojeny sériove (za sebou) v pořadí stejném jako na čelním panelu.

Sidechain a TalkOver

Většina kompresorů bývá v praxi doplněna o funkci Sidechain. Do přístroje jsou přivedeny dva nezávislé signály (např. huba z CD a signál z mikrofonu pro řeč). Pokud je zapojen druhý zdroj signálu, přístroj se automaticky přepne do režimu Sidechain, ve kterém jeden signál je ovlivňován druhým. Prakticky: pokud signál z mikrofonu překroči prah (např. začne se mluvit), bude znížena hlasitost hudby z CD.

Kompresor v režimu sidechain (s většinou prvků pevně nastavených) bývá občas zabudován do některých jednodušších mixážních pultů a je označen jako TalkOver. Nastavovací prvky jsou pouze dva - SENSITIVITY (citlivost), což je vlastně THRESHOLD pro miktofon a přepínač, s polohami ON (hudba je trvale potlačena), OFF (TalkOver je zcela vyřazen) a AUTO (huba je potlařena pouze při mluvení do mikrofonu)