Zjevení Panny Marie v Kibeho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zjevení Panny Marie v Kibeho je mariánské zjevení, ke kterému podle katolické církve došlo mezi 28. listopadem 1981 a 28. listopadem 1989 ve škole v městečku Kibeho na jihu Rwandy.

Panna Maria se zde měla po několik let zjevovat třem dívkám (sedmnáctileté Alphonsine Mumureke, dvacetileté Nathalie Mukamazimpaka a jednadvacetileté Marie Claire Mukangango a několika dalším), představila se jim jako „Nyina wa Jambo“ (Matka Slova). K nejdelšímu a nejdramatičtějšímu vidění došlo 19. srpna 1982.

Podle svědků Panna Maria předpovídala hrůzy rwandské genocidy (k níž došlo v roce 1994) a vyzývala k modlitbám, zvláště k modlitbě růžence, za odvrácení katastrofy.[1]

Právě ve škole, kde dívky zjevení zažily, později Hutuové zmasakrovali mnoho obyvatel včetně dětí, mezi oběťmi byla i jedna z vizionářek, Marie Claire Mukangango.

Zjevení prohlásil za hodnověrné místní biskup Augustin Misago 29. června 2001 (biskup Misago byl později obviněn z účasti na genocidě, byl ale osvobozen[2]). Zjevení Panny Marie a Ježíše Krista oznámily i další osoby, ta však nebyla katolickou církví potvrzena. V roce 1992 byl v Kibeho na památku zjevení postaven chrám Panny Marie Bolestné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.miraclehunter.com/marian_apparitions/approved_apparitions/kibeho_rwanda/index.html
  2. Archivovaná kopie. www.thetablet.co.uk [online]. [cit. 2012-11-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]