Zdvojené jméno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdvojené jméno (analogicky pro vícečetná jména, která jsou ale zcela výjimečná) je označení pro rodné jméno tvořené dvěma (třemi atd.) původně samostatnými rodnými jmény (např. Jean-Paul). Tradice je silná zejména ve francouzském prostředí (tento jev je ve francouzštině označován prénom composé), ovšem objevuje se i v italském či německém prostředí. Vznik se spojuje právě s Francií a oblibou vícejmennosti prosazující se v barokní době, přičemž svoji roli hrála i potřeba odlišit nejběžnější rodná jména, která samostatně stojící již často nedostatečně plnila svoji odlišovací funkci.

Zdvojená jména se mohou objevovat ve složené podobě (Annemarie, Karlheinz), případně spojené spojovníkem (Karl-Heinz). U jmen bez jakýchkoliv grafického naznačení není jasná hranice mezi užíváním dvou jmen a jednoho zdvojeného jména, ovšem v některých případech je možno takové případy za zdvojené jméno považovat, někdy se tak děje u panovnických jmen jako Juan Carlos I. (tedy pokud se dvě či více jmen nachází před pořadovou číslovkou). Charakter zdvojeného jména může mít i užívání „celého“ jména světce (tedy např. Gianbattista, tj. v českém prostředí místo Jan Jan Křtitel, místo František František Xaver), ovšem například zkracování pouze jedné části tohoto jména (jak je běžné u Františka X. Halase) spíše naznačuje, že v českém prostředí to tento charakter nenabývá zcela důsledně.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010, s. 61-63. ISBN 978-80-200-1888-5.