Přeskočit na obsah

Wikipedista:Richard Sekerak (WMCZ)/Pískoviště3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Služby fotografům

Pro fotografy, kteří nahrávají fotografie na úložiště Wikimedia Commons a podílejí se na rozšiřování jeho obsahu, nabízí spolek Wikimedia ČR následující služby:

  • pomoc se zajištěním vstupu do veřejně nepřístupných prostor,
  • pomoc se získáním akreditace na akci.

V případě zájmu kontaktuje koordinátora fotografických programů. Na e-mail richard.sekerak@wikimedia.cz zašlete následující informace:

  • o jakou akci se jedná,
  • kdy máte zájem jít fotit (v případě události napište datum a čas konání akce),
  • seznam fotografické techniky (zejména typ fotoaparátu a objektivy), kterou máte k dispozici,
  • vaše předchozí zkušenosti s focením událostí nebo objektů.

Podmínky

  • Mít více než 100 nahraných fotek na Wikimedia Commons.
  • Z toho alespoň 50 fotek v daném kalendářním roce.
  • Focení ve veřejně nepřístupných prostorech se týká především doposud nenafocených míst.
  • Nahrát nafocené fotografie na Wikimedia Commons do 30 dnů po focení.

V případě získání akreditace na akci mohou být požadavky na kvality, počet fotek a rychlost nahrání individuálně specifikovány.

  • Žadatelé nejsou z jakéhokoli důvodu na seznamu globálně zakázaných osob a/nebo nejsou aktivně zablokováni na projektech Wikimedia (seznam zde zkontrolovat zde)
  • Spolehlivost, zodpovědnost, vstřícné vystupování.

Fotograf reprezentuje při využití průkazu wiki-fotografa spolek Wikimedia ČR, je nutné dbát na udržení jeho dobrého jména a pověsti. Z tohoto důvodu považujeme za důležité zdůraznit spolehlivost a vhodné chování při focení. Fotograf, který na poslední chvíli zruší svou účast bez udání důvodu na domluvené akci nebo se na focení nedostaví, nebude moci služeb pro fotografy nadále využívat.

Podrobnější podmínky

Cílem fotografických služeb je usnadnit fototografům a fotografkám pořizování obsahu, který na Wikimedia Commons chybí nebo je jeho kvalita nedostatečná. Z důvodu, že se primárně jedná o dokumentaci unikátních společenských akcí a událostí nebo veřejně jinak nepřístupných míst, jsou na fotografy a fotografky kladeny vyšší nároky:

  • K zajištění kvalitního výstupu je nezbytné mít fotografické vybavení (zpravidla střední až vyšší třídu fotoaparátu a objektivů) a dále další příslušenství dle typu focení (např. na dokumentaci špatně osvětlených prostor je užitečné mít externí blesk a stativ; na focení koncertů nebo sportovních událostí je zpravidla potřeba objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Vzhledem k tomu, že potřebná výbava na focení závisí na typu focení, bude tento bod posuzován individuálně).
  • Druhým nezbytným předpokladem k zajištění kvalitního výstupu jsou zkušenosti s focením obdobného typu akce. Při posuzování kvality výstupu bude přihlíženo k již nahraným fotografiím na Wikimedia Commons. Tyto zkušenosti jsou nezbytné k rychlému a správnému nastavení fotografické techniky – focení sportovního utkání nebo hudebního vystoupení vyžaduje jiné nastavení fotoaparátu než dokumentace nedostupných prostor. Během samotného focení nebude čas učit se nastavit techniku metodou pokus omyl.

Účelem těchto opatření je usnadnit přístup fotografům k získání jedinečného obsahu a zároveň zachovat určitou kvalitu výstupů spolku.

Průkaz wiki-fotografa

Při focení se můžete dostat do nejrůznějších situacím. Můžete být osloveni ze strany zaměstnanců, hlídačů nebo kolemjdoucích s otázkou, kdo jste a proč fotíte. Za tímto účelem nabízíme aktivním fotografům průkaz wiki-fotografa. Jedná se o průkaz s vaší fotografií, logem a razítkem spolku, která má sloužit k vašemu prokázání.

Průkaz fotografa má platnost v daném kalendářním roce. Podmínkou získání průkazu Wiki-fotografa je alespoň 50 nahraných fotografií na Wikimedia Commons v posledních 365 dnech.

Cedule wiki-fotograf

Využíváte při focení automobil? Chcete ostatní informovat, že jste na daném místě zaparkoval za účelem focení a neděláte nic podezřelého?

Za tímto účelem pro fotografy nabízíme cedule wiki-fotograf. Cedule má platnost v daném kalendářním roce. Podmínkou získání průkazu cedule Wiki-fotografa je alespoň 50 nahraných fotografií na Wikimedia Commons v posledních 365 dnech.