Wikipedista:Interiot/Zp/Tématické okruhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Na této stránce je seznam témat článků Zp. Jejich sumarizací může vzniknout určitý klíč k identifikaci původních zdrojů!

Tématické okruhy Zp[editovat | editovat zdroj]

  • Památné stromy - velmi stručné, zjevně osobně navštívené, jako copyvia skutečně dosti sporné
  • Národní přírodní rezervace, Přírodní památky atp - velmi podobné jako památné stromy + charakteristické užití zkratek (PP), odborná terminologie, jednotný vzhled, vždy oddílek "Motiv ochrany" či "předmět ochrany" část z nich zřejmě pochází z http://nature.hyperlink.cz Z této adresy pochází několik prokázaných copyvií po jejichž odhalení Zp psal už značně okleštěná hesla, která patrně copyvii nejsou, ovšem vyloučit to nelze. Je dosti možné, že autor http://nature.hyperlink.cz pouze použil shodný zdroj jako Zp! Velmi pravděpodobným zdrojem copyvií je několikadílná publikace Chráněná území ČR. Zajímavá situace nastala u článku Drátník, kdy Zp cca dva měsíce po vložení přepracoval článek do zmíněné jednotné podoby vložením oddílků Botanika a Fauna. Původní text byl zařazen pod název Předmět ochrany.
zdrojem jsou uvedené publikace a google. Texty, které zde zbyly jsou stručné výtahy, které podle mne copyvii nejsou. V každém případě úvodní formulace popisující umístění příslušné rezervace a důvod ochrany jsou PDCzechGov neboť pocházejí z příslušných vyhlašovacích dokumentů --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
To je otázka na právníky, z vaší strany to je pouze spekulace, na tom nelze Wikipedii stavět. Minimálně jste však nepochybně porušil autorská práva autorů zmíněné publikace. Musel byste citovat přímo z těchto dokumentů. --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Chráněné krajinné oblasti - několikrát přiznané údajné přebírání textů z plánů péče, ve skutečnosti spíše z knihy Chráněná území ČR Pokud se prokáže, že lze plán péče převzít že šlo skutečně o plán péče, budou články takto označené zachovány. Pokud bude právní výklad nejednoznačný, dojde ke smazání. Jistým precedentem je i to, že velká skupina těchto textů byla již dříve označena jako Copyvio. Zp tegdy nedodal jakýkoli doklad, že texty je možné použít!
využil jsem plány péče přískušných CHKO a ty jsou podle mne PDCzechGov --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Uvidíme, co na to právník --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Houby - je známý zdroj, povolený, avšak s nedostatečnou licencí - v jednání
  • Ptáci - možným identifikačním znakem je to, že je první věta dosti charakteristická přirovnáním ke známým druhům, vrabec je zde takřka základní měrnou jednotkou, dalším to, že dle zmínky v článku Orel královský byl atlas vydán po r. 1998 což se používá v mnoha běžných knihách o ptácích takže to není žádný div To jo, ale při hledání možného zdroje to může pomoci ;o) Tim jsem chtěl říct, že to právě moc nepomůže, když se to používá všude
zde jsem vycházel z atlasu hnízdního rozšíření ptáků ČR, snažil jsem se dodržet jednotný vzhled. Podle mne formulace typu hnízdí 1 - 2× ročně a popisy zabarvení a velikosti nepodléhají autorským právům --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Samotná slova nikoliv, věty, které je drží dohromady už nepochybně ano! --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Rostliny - většina Zp rostlin jsou léčivé, případně jedovaté rostliny - asi pochází z nějakého atlasu léčivých rostlin
u rostlin jsem vycházel z uvedených externích zdrojů --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Pak je ovšem problém v tom, že vámi udané zdroje neobsahují všechny informace, které jsou v článcích, někdy se navíc liší.--Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Jizerské hory - velmi stručné charakteristiky, vždy je na závěr uveden přístup k lokalitě, zřejmě z mapy nebo stručného turistického průvodce
Popsány jsou mnou navšívené objekty, údaje vycházejí z turistických map
Tvrzení bude ověřeno --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Labské pískovce - obsáhlejší informace než u Jizerek, zahrnuje i řadu německých lokalit, zřejmě turistický průvodce
popsány jsou mnou navštívené útvary, údaje pocházejí z turistických map, popisků u jednotlivých lokalit a webu --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Pálava - obsáhlejší informace
popsány mnou navštívené objekty, údaje pocházejí z turistických map a webu --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Kterého webu konkrétně? --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Skalní útvary v Polsku a na Slovensku - několik poměrně stručných článků o lokalitách v pl a sr ,články Jánošíkove diery, Hrad Strečno zřejmě přeloženy z sk Wikipedie
popsány mnou navštívené objekty, údaje pocházejí z turistických map a webu --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Obce na Královehradecku - včetně zaniklých, opět poměrně jednotná forma, zjevně z jednoho zdroje.
Vycházel jsem z knihy Vlastivěda Královehradecka, autor Václav Horyna odkud jsem převzal údaje o historii obcí. Tyto údaje podle mne pocházejí z kronik jednotlivých obcí a tudíž nepodléhají autorským právům. Z této knihy jsou převzaty i údaje o zaniklých obcích. U obcí z ostatních okresů jsem vyšel z údajů příslušných stánek obce nebo z webu a snažil jsem se dodržet jednotnou strukturu obdobně jako u obcí z okresu HK.--Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Údaje možná pocházejí z kronik, ale někdo je musel vyhledat, utřídit, zpracovat... (kromě toho například údaje k jednotlivým památkám nepochybně z kronik nepochází atp.) --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Architektonické prvky - patrně kniha ABC návštěvníků kulturních památek nebo něco podobného, stručné, často nepřesné a zkreslující
vyšel jsem z definic v knize DBC kulturních památek Československa z roku 1985. Definice podle mne autorským právům nepodléhají --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
V těch článcích ovšem nejsou pouze definice. Vezměte si příklad. Vážně si myslíte, že by bylo košer oskenovat libovolný slovník, vydat ho pod svým jménem a tvrdit, že na definice se nevztahují autorský práva? --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Ryby - v úvodu se objevuje zachráněný druh i v případech, kdy je toto tvrzení krajně sporné, nebo jde o článek o ohroženém druhu, typicky bývají tyto články obsáhlejší než texty založené později s povinností dodávat zdroje. V textu o Lipanovi je řeč o Československu v přítomném čísle, čož nasvědčuje, že zdroj byl bvydán před 1.1.1993.
zdrojem byla červená kniha živočichů ČR --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
Bude ověřeno --Šandík 17:58, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Motýli - většina byla z REICHHOLF, Josef H., Motýli, ISBN 80-7234-310-6, otázka je, odkud je tem malý zbytek
zbytek byl sehnán různě z webu --Zp 16:36, 4. 11. 2007 (UTC)
  • Kutná Hora - série obsáhlých článků o Kutné hoře a jejích památkách. Paradoxně poté prokazatelně zkopírován z Wikipedie na stánku http://www.kutna-hora.wz.cz/