Přeskočit na obsah

Wikipedista:Elík0204/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pan Smraďoch[editovat | editovat zdroj]

Pan Smraďoch je humorný příběh pro děti od anglického autora Davida Walliamse. Kniha byla poprvé

Pan Smraďoch
AutorDavid Walliams
Původní názevMr Stink
PřekladatelVeronika Volhejnová
IlustrátorQuentin Blake
ZeměVelká Británie
Jazykangličtina
Literární druhPróza
VydavatelHarperCollins Children's Books
Datum vydání2010
Český vydavatelArgo
Česky vydáno2012
Počet stran222

vydána nakladatelstvím HarperCollins Children's Books v roce 2010. V Čechách vydalo knihu nakladatelství Argo v roce 2012. V knížce se objevují ilustrace Quentina Blakea, které jsou s knihami Davida Walliamse úzce spojené. V příběhu se setkávají dva hlavní hrdinové, pan Smraďoch a teprve dvanáctiletá dívka Chloe. Jejich životní cesty se na nějakou dobu spojí, a i když zdánlivě nemají nic společného, prožijí spolu spoustu zábavy. Každý bezdomovec má totiž svůj skrytý příběh.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Pan Smraďoch je bezdomovec, který žije v parku na lavičce se svou fenkou Hraběnkou. Po celém městě se mu neřekne jinak, jelikož příšerně páchne. Je špinavý od hlavy až k patě, protože se již několik měsíců nemyl. Lidé se jeho lavičce v parku vyhýbají velkým obloukem a nikdo se s ním nechce zdržovat. Chloe je ale odlišná.

Chloe Crumbová je dvanáctiletá dívka, která to v životě nemá vůbec jednoduché. Bydlí v rodinném domě se svými rodiči a příšerně otravnou mladší sestrou Annabelle. Chloe je doma nešťastná. Její matka věnuje všechnu svou  péči Annabelle, nebo své kampani. Kandiduje totiž na předsedkyni vlády. Jediný, s kým si Chloe doma rozumí, je táta. Ten se však své ženy bojí natolik, že ji ve všem poslouchá a ustupuje. Chloe kvůli matce navštěvuje soukromou školu, kde si ale nenašla žádné kamarádky, naopak je terčem výsměchu a šikany. Možná právě to Chloe přivedlo k tomu, oslovit někoho tak odpudivého, jako je pan Smraďoch.

Chloe s panem Smraďochem zpočátku prohodila jen pár slov. Něco ji však lákalo navštěvovat ho v parku znovu a znovu. Mohla se tomuto starému špinavému muži svěřit se svými starostmi. Pan Smraďoch jí dokonce pomohl zastrašit její úhlavní nepřítelkyni. Byl zrovna prosinec a venku pěkně přituhovalo. Chloe měla co dělat, aby to venku vydržela pár minut, ale chudák pan Smraďoch musel trávit venku na lavičce i celé noci, a tak Chloe vstoupila do hlavy zajímavá myšlenka.

Chloe ubytovala pana Smraďocha v jejich kůlně na zahradě. Pan Smraďoch byl z toho velice nadšený a zařídil si kůlnu po svém. Pravda, Chloe trochu překvapily jeho požadavky na snídaně v podobě kávy, klobásek, vajec a dalších lahůdek. V noci také chtěl, aby mu Chloe četla své vlastní příběhy a Chloe se poprvé stalo, že ji někdo podpořil v tom, aby ve psaní příběhů pokračovala. Chování pana Smraďocha bylo kupodivu velice vybrané a gentlemanské.

Jednoho dne zavítal do rodiny Crumbových novinář, který měl udělat s paní Crumbovou rozhovor v rámci její kampaně, která obsahovala opravdu přísná opatření.  Jedno z nich například zakazovalo bezdomovcům obývat ulice. Když byla matka v nejlepším, pan Smraďoch zaklepal na okno a poprosil o svou snídani. Matka se nejprve opravdu zhrozila, ale novinář byl z jejího nápadu nastěhovat si bezdomovce do kůlny opravdu nadšený a opěvoval matčinu dobrosrdečnost. Paní Crumbová byla dokonce pozvána do pořadu Otázky a odpovědi, ale pouze za předpokladu, že přijde i s panem Smraďochem. Pan Smraďoch však z politické debaty udělal humornou show, ale také prozradil, že paní Crumbová lže. Z ulice do kůlny ho totiž nepřestěhovala ona, ale její dcera, Chloe. Paní Crumbová se tedy pořádně ztrapnila a ztratila možnost kandidovat, naopak pan Smraďoch dostal od premiéra možnost zaujmout její místo, které ovšem odmítl.

Chloe neustále přemýšlela, jak mohl člověk s tak vybranými způsoby skončit na ulici. Měla několik teorií, z nichž ani jedna se však nepodobala pravdě. Pana Smraďocha prozradil až jeho kapesník s nášivkou lord Darlington. Pan Smraďoch se Chloe svěřil o svém smutném osudu. Měl své panství, krásné auto, i krásnou ženu, kterou miloval a čekal s ní dítě. Jednoho večera však odjel na večeři se spolužáky. Když se vrátil, dům byl v plamenech a jeho žena požár nepřežila. Nějakou dobu se pokoušel ve zbylém křídle domu bydlet, nemohl však unést takovou ztrátu, a tak se rozhodl, že se bude toulat.

Chloe se rozhodla, že se chce toulat s panem Smraďochem. Pan Smraďoch jí to nejprve rozmlouval. Když viděl, že je Chloe neústupná, došel za její matkou a vylíčil jí celý svůj příběh a poprosil ji, ať nenechá Chloe odejít. Matku jeho slova tak dojala, až ji došlo, že o Chloe opravdu nechce přijít a že ji má moc ráda.

Pan Smraďoch nakonec dokázal usmířit Chloe s matkou i se sestrou a strávil s rodinou Crumbových Vánoce. Rodina mu nabídla, aby s nimi v domě zůstal. Pan Smraďoch měl však pocit, že svůj úkol tu splnil a že jeho srdce se potřebuje dál toulat. Na rozloučenou dal Chloe dárek, na který poctivě šetřil velmi dlouho a připomněl jí, aby pokračovala ve psaní, že si jednou její knížku koupí. Chloe tedy začala psát knížku hned, a to o panu Smraďochovi.

Přijetí díla a interpretace[editovat | editovat zdroj]

Na knihu bychom našli spoustu recenzí. Není však divu, že převládají spíše pozitivní reakce. Čtenáře si získává kniha především díky svému humoru, nadnesenosti, ale i dojemnými pasážemi. Za pozitivní je považováno prozření postav, zejména matky Chloe a následné ponaučení. S kritikou se setkáváme také, a to zejména z důvodu, že kniha je dle čtenářů předvídatelná a sloučení dvou hlavních hrdinů je typické. Jeden ze čtenářů definuje knihu slovy „jak naučit naše děti, že sebelítost, lenost a nezodpovědnost je víc cool než ambice, úspěch a peníze."[1]

Spisovatel Michael Finocchiaro však hodnotí knihu velmi kladně: „Je to velmi dobře napsané s humorem a křišťálově čistým morálním poučením, s nímž jsem nemohl více souhlasit. Absolutní nutnost číst s dětmi (ale mějte po ruce krabici kapesníků a spoustu objetí!)"[2] Pozitivní reakce jsme se dočkali i od autora Keith Brutona. Označuje příběh za „veselý, smutný a zároveň potěšující!"[3] Za pozitivní reakci bychom mohli považovat i zpracování díla do muzikálové podoby v Londýně v Bolton's Albert Halls. Muzikál je označovaný jako nápaditá a hřejivá show.[4] Kromě muzikálu se knihou inspiroval i režisér Declan Lowney, který natočil stejnojmenný hodinový film. V hlavní roli září Hugh Bonneville.[5]

Americký spisovatel Mark Lawrence řadí dílo mezi průměrné dětské knihy: „Moje peníze nebyly vyhozené. Tohle nebylo nejlepší ani nejhorší, co jsme s Celyn letos četli." [6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

GENZLINGER, Neil. Boasting a Power That Pepé Le Pew Would Admire. The New York Times. 2013-12-20. Dostupné online [cit. 2024-05-28]. ISSN 0362-4331. (anglicky)

GILL, Emma. David Walliams' Mr Stink musical coming to Greater Manchester. Manchester Evening News [online]. 2019-03-08 [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky)

Mr Stink. Goodreads [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky)

Recenze dětské knihy Pan Smraďoch, autor David Williams – D-FENS [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online.

WALLIAMS, David. Pan Smraďoch. Překlad Veronika Volhejnová. 1. vyd. [s.l.]: Argo, 2012. 222 s. ISBN: 978-80-257-0754-8

  1. AV. Recenze dětské knihy Pan Smraďoch, autor David Williams – D-FENS [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. 
  2. Mr Stink. Goodreads [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Mr Stink. Goodreads [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. GILL, Emma. David Walliams' Mr Stink musical coming to Greater Manchester. Manchester Evening News [online]. 2019-03-08 [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GENZLINGER, Neil. Boasting a Power That Pepé Le Pew Would Admire. The New York Times. 2013-12-20. Dostupné online [cit. 2024-05-28]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  6. Mr Stink. Goodreads [online]. [cit. 2024-05-28]. Dostupné online. (anglicky)