Přeskočit na obsah

Wikipedista:DadaDvo/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Základní škola Chrudim Dr. Jana Malíka[editovat | editovat zdroj]

Základní škola Chrudim Dr. Jana Malíka je plně organizovaná sídlištní škola s 1. – 9. ročníkem. Škola byla poprvé otevřena v roce 1991 a od té doby již byla několikrát inovována. Její kapacita je 500 žáků a každý ročník má dvě paralelní třídy. Školní výuka začíná každé pondělí v 8:30 a po zbytek týdne v 8:15. Prostředí školy je převážně bezbariérové.

Zázemí školy[editovat | editovat zdroj]

Ve škole se nachází odborná učebna přírodopisu, fyziky a chemie, která je rozšířená o chemickou laboratoř. V rámci výuky se využívá cvičná kuchyňka, univerzální a keramická dílna. Škola má také dvě plně vybavené počítačové učebny a mobilní počítačovou učebnu. Ke sportovním aktivitám jsou určeny dvě tělocvičny (malá a velká) a venkovní hřiště s umělým povrchem. Na podnět žáků vznikl na pozemcích školy dřevěný venkovní altán, který je využíván jako venkovní učebna. Téměř každá kmenová učebna má vlastní dataprojektor a promítací plátno, v některých odborných učebnách je interaktivní tabule.

Styl výuky[editovat | editovat zdroj]

Tato škola se řídí školním vzdělávacím programem „Umět a znát, abychom si v životě věděli rady“. Základem tohoto programu je partnerský vztah mezi žáky, učiteli i rodiči, který je založen na vzájemném respektu. Ve škole není znát přílišná nadřazenost učitelů nad žáky, výuka může probíhat stylem diskuze. Žáci při výuce nesedí, jak je zvykem, ve dvojicích, ale ve čtyřčlenných skupinkách. Je kladen důraz na budování vzájemné úcty, sebeúcty a důvěry. Pro tento program je důležitá podpora zkoumání a uvědomování si vlastní osobnosti. Cílem je, aby se děti vnímaly s vědomím svých individuálních odlišností a také se tak přijímaly. Součástí hodin informační a komunikační výchovy (IKV) je program ZAV, ve kterém se žáci učí psát na klávesnici všemi deseti prsty. Od šestého ročníku si žáci vybírají volitelné předměty, které by jim mohly být prospěšné k přijímacím zkouškám na střední školu nebo i na střední škole samotné. Žáci mají možnost prostřednictvím "Školní vrby" školnímu vedení napsat jakoukoliv zprávu, která může být ve formě elektronické nebo papírové. Sdělení může být podle žákova uvážení anonymní.

STOD[editovat | editovat zdroj]

Součástí školního vzdělávacího programu je systém „Spolu to dokážeme“. Je to řada výukových seminářů, kurzů a projektových dnů, které probíhají během celého roku po celých devět let. Cílem těchto akcí je vzájemné poznávání spolužáků, učitelů, ale i sebe sama. Kromě těchto „STODů“ žáci absolvují tři lyžařské výcvikové kurzy (ve čtvrté, páté a sedmé třídě) a dva zdokonalovací vodácké kurzy (v sedmé a deváté třídě) na řekách Jizera a Vltava.

Veřejné akce školy[editovat | editovat zdroj]

Základní škola Dr. J. Malíka každoročně pořádá několik akcí pro veřejnost. Na organizaci těchto akcí se podílejí žáci i učitelský sbor a výtěžek z akce se opět vrací na školní potřeby. Dlouholetou tradici má Vánoční jarmark, na kterém žáci prodávají vlastnoručně vyrobené výrobky. Učitelé prodávají občerstvení (punč, jablečný závin, pečené kaštany,...) a obstarávají lití olova. Součástí tohoto jarmarku je výstup školního hudebního sboru. V posledních třech letech na škole kolem listopadu probíhá akce "Haunted school" neboli Strašidelná škola. Programem akce je strašidelná stezka a výroba věcí inspirovaných Halloweenem. K dispozici je tématické občerstvení. Pro dospělé se pořádá "Country bál", jehož součástí je tombola, výstup živé kapely a občerstvení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace a citace ze stránky Základní školy Dr. Jana Malíka

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

http://www.zsmalika.cz/skolni-vzdelavaci-program.aspx

http://www.zsmalika.cz/

http://www.zsmalika.cz/zak/spolu-to-dokazeme.aspx

http://www.firmy.cz/detail/1836214-zs-chrudim-dr-jana-malika-chrudim-ii.html