Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo/Fotografie věcí, užité umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

§2 AutZ zahrnuje mezi autorská díla i dílo užitého umění. Pod tím si typicky představím design skleničky, mobilu nebo něčeho takového. Otázka zní: když vyfotím skleničku nebo mobil, a s fotkou si dělám co chci, porušuji tím copyright designéra? S ohledem na to prosím o zkontrolování mých vývodů na Wikipedie:Nefoťte obálky, kde kromě této otázky také odhaduji že fotky, kde jsou autorská díla jen tak mimochodem (nejsou hlavním objektem) jsou také v pořádku. Děkuji velice. --che 11:44, 21. 11. 2006 (UTC)

Sepsal: --Hippopotamus 15:42, 16. 12. 2006 (UTC)

Autorskoprávní pohled[editovat | editovat zdroj]

Zde je třeba na věc nahlížet pomalu a opatrně, nejprve si položme otázku? Co dělá § 2 odstavec 1? Odpovíme si: nejprve definuje autorské dílo a pak nikoli taxativním způsobem jmenuje příklady. Co to znamená pro užité umění? Znamená to, že pokud takové dílo splňuje podmínky autorského díla, přísluší mu i ochrana autorským zákonem, pokud je nesplňuje, ochranu mu v takovém případě AutZ neposkytuje.

To je ovšem téměř nic nevysvětlující odpověď, protože co je vlastně užité umění? A ještě lépe, kde je hranice mezi tím splněním znaků autorského díla. Odpovědi na tyto otázky nejsou jednoznačné, přesto přístup který doposud převažuje vymezuje pojem užité umění do role věci, která kromě estetického účelu, kdy působí jako umělecké dílo, plní ještě nějakou funkci předmětu denní potřeby. V dotazu zmiňovaný mobil, nesplňuje první znak, neplní estetický účel a nepůsobí jako umění (hovořím o běžném mobilu, nikoli o mobilech vyráběných v řádech desítek či stovek kusů - ačkoli i zde je funkce umělecká velmi často, řekněme, neobsažena. Věc uspokojující moji touhu ukázat, že jsem snob, neznamená, že jde o umění).

Přesto se o užitném umění hovoří v těchto třech případech (čerpáno z literatury zabývající se uměním, nikoli právem):

  1. Umělecké řemeslo. Nejčastěji uváděným příkladem užitého umění je rukodělná (manufakturní) práce - zde je vše jasné a není problém ji odlišit od strojové výroby. Ručně malovaná váza obvyklého tvaru je užité umění, ale pokud na ní nalezneme kresbu váz antického Řecka, chybí zde tvůrčí vklad tvůrce, neboť váza má tvar pro vázu typický a je na ní volné autorské dílo. Potom, přestože lze hovořit o užitém umění, není splněna podmínka číslo jedna - autorský vklad. Pokud však tvůrce převezme motiv a zpracuje ho po svém, je situace opačná a dílo je chráněno. Můžu, ale tedy vyfotit kovářem vyrobený pohrabáč? Mohu, protože i zde je tvůrčí vklad umělce zanedbatelný (pokud je to pohrabáč), ale zároveň je otázkou jestli má fotografie splňuje znaky autorského díla. Určitě ne, neboť do fotografie nevkládám žádné tvůrčí prvky, ale je nutno uvažovat o tak, že zákon fotografiím přisuzuje specifickou ochranu, dle § 2 odst. 2, a z tohoto hlediska fotografii pohrabáče ochrana autorskými zákony přísluší.
  2. Druhým a trochu složitějším příkladem je design (umělecký průmysl), který taktéž považujme za užité umění. Položme si stejnou otázku jako již jednou, co je to design? Design je poměrně obtížně definovatelný, lze však tvrdit, že se jedná o jakési prvky projevující se konstrukcí, výběrem materiálu, barev a tvarů, některý design může jasně signalizovat, kde je výrobcem. Je to tedy jakýsi způsob zpracování výrobku, který má za cíl spojit estetické cítění a funkčnost. Ovšem jak na to nahlížet? Je to předmětem autorského práva? § 2 odstavec 6 říká, že není chráněna mj. myšlenka, postup, princip. Musíme se tedy rozhodovat zda dílo je natolik jedinečné a atypické, že splňuje znaky autorského díla, protože design sám o sobě chráněn autorským zákonem není. Myslím si, že pokud má být věc chráněna dle AutZ musí být výjimečná svým zpracováním např. mobil Nokia 3310 toto, podle mého názoru nesplňuje, protože podobných mobilů, lze nalézt mnoho, ačkoli je na první pohled identifikovatelný od jiných mobilů.

Závěr[editovat | editovat zdroj]

Závěr: Odpovědí tedy je užité umění spojuje funkci uměleckou a estetickou a pokud zároveň věc splňuje znaky autorského díla, je chráněna i Autorským zákonem. Upozornění § 38d AutZ je pro Wikipedii nezajímavý.