Westův syndrom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
naděje

Westův syndrom je epileptické onemocnění[1] rozvíjející se obvykle již od kojeneckého vývojového období, jehož výskyt je podstatně četnější u chlapců.

Projevy onemocnění[editovat | editovat zdroj]

Onemocnění[2] se projevuje zejména křečovitými svalovými stahy provázejícími změny stavů bdělosti a spánku či polykání potravy, poruchami srdečního rytmu, ustrnutím rozvoje psychomotorických schopností, atd. Po druhém roce života dítěte se forma záchvatů většinou mění. Záchvaty mohou být za den pouze dva, ale v extrémních případech jich bylo zaznamenáno i dvacet.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Nemoc[3] doprovází příznaky v různé podobě, jako například stáčení očních bulv nahoru, rychlé proměny dýchání, záškubovité pohyby očí, nutkání sklánět hlavu k hrudi a hluboký předklon doprovázený házením rukama do stran.

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Nemoc je zřejmě způsobena porušenými neurony vysílajícími nestandardní impulzy. Možnými příčinami by mohla být podle lékařů narušená rovnováha v sodno-draselných pumpách na synapsích mezi nervovými buňkami, přidušení novorozence při komplikovaném porodu dítěte v obrácené poloze a poruchy metabolismu, acetylcholinu, adrenalinu a dalších neurotransmiterů.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Léčbu provádí neurolog, který pacientovi podává vhodná antiepileptika a přípravky na bázi kortikoidů podle vyšlé diagnózy na EEG.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Při včas zahájené léčbě nemusí mít malý pacient trvalé následky, neléčení naopak vede k mentální retardaci.

Cíl léčby[editovat | editovat zdroj]

Lékaři si kladou za cíl dosažení lepších výsledků v oblasti schopnosti komunikace dítěte s ostatními lidmi a také zlepšení jeho vnímání okolního světa.

Prognóza[editovat | editovat zdroj]

Lékaři na základě zjištěných poznatků vyhodnotili, že se jedná o nepříznivý dlouhotrvající stav jedince.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prof. PhDr.Marie Vítová, CSc.: Somatopedické aspekty, Brno 1999
  2. Vanda Hájková (ed.) a kol.: Bazální stimulace, aktivace a komunikace v edukaci žáků a kombinovaným postižením, Praha 2009
  3. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/westuv-syndrom