Vjezdová brána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Posuvná brána s elektrickým pohonem

Vjezdová brána je typ brány sloužící k otevření či uzavření vjezdu na pozemek ohraničený oplocením.

Typy vjezdových bran[editovat | editovat zdroj]

Dle způsobů otevírání lze rozdělit vjezdové brány na dva základní typy:[1]

křídlové
Brána se skládá z jednoho či dvou otočných křídel, která se otevírají otočením v závěsech. Tento typ tak vyžaduje dostatek místa buď před branou nebo za ní, navíc v tomto směru nesmí terén stoupat. Dělí se na jednokřídlé otočné a dvoukřídlé otočné brány. Speciálním podtypem je skládací křídlová brána,[2] která sestává ze dvou či čtyř skládacích křídel, čímž se minimalizují potřebné nároky na prostor před či za bránou.
posuvné
Brána se skládá z jednoho či více posuvných dílů, někdy teleskopicky vysunovaných, které se otevírají posunutím do strany. Dále se dělí na brány pojezdové, které se posunují po kolejničce zabudované v zemi, a samonosné. Ty sice nepotřebují kolejnici a prostor pod branou se tak udržuje jednodušeji, obecně ale vyžadují silnější typ motoru než brány pojezdové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČERNÁ, Karolína. Při výběru vjezdové brány rozhoduje prostor. Novinky.cz [online]. 2014-03-17 [cit. 2015-08-07]. Dostupné online. 
  2. HORNÍK, Lukáš. Řídící jednotka vjezdové brány. Pardubice, 2017. Bakalářská práce. Univerzita Pardubice, Fakulta elektrotechniky a informatiky – Katedra řízení procesů. Vedoucí práce Libor Havlíček. s. 17. Dostupné online.