Veselý vrch (Benešovská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Veselý vrch
Veselý vrch od severozápadu
Veselý vrch od severozápadu

Vrchol489 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříStředočeská pahorkatina / Benešovská pahorkatina / Dobříšská pahorkatina / Jílovská vrchovina
Souřadnice
Veselý vrch
Veselý vrch
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veselý vrch (488,9 m n. m.) se nachází v geomorfologickém okrsku Jílovská vrchovina, podcelku Dobříšská pahorkatina, celku Benešovská pahorkatina; přísluší do katastrálního území Prostřední Lhota obce Chotilsko. Na jeho západním úbočí leží vesnice Mokrsko, východní svahy strmě spadají do Slapské přehradní nádrže na řece Vltavě a jsou zčásti součástí přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina.

Rozhledna na Veselém vrchu[editovat | editovat zdroj]

V 90. letech 20. století byla na vrchu vybudována rozhledna, která slouží rovněž pro šíření signálu jednoho z mobilních operátorů. Stavba má kovovou konstrukci, je vysoká 42 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25,5 m.

Zásoby zlata a spor o těžbu[editovat | editovat zdroj]

V útrobách vrchu se nachází jedno z největších známých ložisek zlata v Evropě (odhady hovoří až o 120 tunách kovu). Průzkum ložiska a úsilí o jeho vytěžení začaly už v 80. letech 20. století (ústí průzkumné štoly se dodnes nachází poblíž nedaleké Čeliny), po roce 1990 zájem o další průzkum a případnou těžbu projevila společnost Rio Tinto Zinc. Protože však je zlato víceméně rovnoměrně rozptýleno ve velkém objemu horniny v nepatrných částečkách, bylo by nutno použít povrchovou těžbu, která by vedla mimo jiné k likvidaci osady Mokrsko na západním úbočí vrchu, a k separaci kovu by bylo nutno využít kyanidové loužení, které je značně rizikové pro okolní životní prostředí.[1],[2] V důsledku občanského odporu a změny vládní garnitury po roce 1996 se pravděpodobnost zahájení těžby snížila.

V roce 2013 došlo k dalšímu pokusu získat povolení k těžbě zlata, tentokrát ze strany kanadské důlní společnosti.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Nejkratší přístupová cesta na Veselý vrch a na rozhlednu na jeho vrcholu vede ze vsi Mokrsko. Od autobusové zastávky Chotilsko, Mokrsko na tase autobusové linky Praha - Sedlčany je rozhledna vzdálena cca 800 metrů.[4] Kolem úpatí Veselého a Ostrého vrchu je vyznačena okružní naučná stezka Zlaté Psí hory, jejíž značení je však značně nepřehledné.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]