Van Gend en Loos v Nederlandse Administratie der Belastingen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Van Gend en Loos v. Nederlandse Administratie der Belastingen je rozhodnutí Evropského soudního dvora z roku 1963 k předběžné otázce, kterým byla zakotvena zásada přímého účinku evropského práva.

Soudní dvůr v rozsudku uvádí, že z cíle Smlouvy o EHS - společného trhu - vyplývá, že smlouva je více než dohodou zakládající práva a povinnosti mezi státy. Toto je podpořeno preambulí smlouvy (týká se jak vlád, tak i národů; jsou zřízeny orgány institucionalizující práva, jejichž výkon se týká i občanů). Společenství představuje nový právní řád mezinárodního práva, v jehož prospěch státy omezily (byť ve vymezených oblastech) svá suverénní práva a jeho subjekty nejsou jen členské státy, ale rovněž jejich příslušníci. Právo Společenství ukládá jednotlivcům povinnosti, ale je taktéž určeno k vytváření práv. Ty vznikají nejen pokud to Smlouva výslovně stanoví, ale rovněž v důsledku povinnosti, které Smlouva ukládá jednotlivcům, členským státům nebo orgánům společenství.

Vzhledem k tomu, že vztah evropského a národního práva nebyl v primárním právu výslovně uveden, byl tento vztah dalšími rozsudky Soudního dvora postupně zpřesňován (např. Costa vs. ENEL).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]