Valles Marineris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valles Marineris
topografická mapa systému Valles Marineris
topografické útvary Marsu
Poloha 301°E × 14°S
Max. hloubka -5,7 km
Délka 3800 km
Jméno údolí Marineru (latinsky)

Valles Marineris (latinsky údolí Marineru – pojmenována po sondě Mariner 9, která je objevila) je největší známý systém kaňonů ve sluneční soustavě nacházející se na planetě Mars.

Rozkládá se přes více než šestinu obvodu rovníku planety východně od rozsáhlé sopečně-tektonické oblasti Tharsis. Průměrná šířka je okolo 200 km, ale místy může dosahovat až 500 km. Svahy se zařezávají do hloubky až 10 km. Valles Marineris je tvořeno množstvím vzájemně propojených kaňonů, konkrétně z Noctis Labyrinthus, regionu Chryse, Ius, Tithonium, Melas, Candor, Ophir, Coprates, Eos a Ganges Chasmata, z nichž některé mohly vzniknout dodatečně např. vodní erozí.

Dle některých vědců mohl vznik Tharsis přispět ke vzniku Valles Marineris extrémním namáháním litosféry během jejího formování. Jiná část vědců se domnívá, že Valles Marineris vzniklo výsledkem tektonických pochodů, sérií kolapsů či souběhem obou těchto procesů.[1] V roce 2017 byla vydána vědecká studie dokládající, že se na dně nejhlubšího kaňonu Coprates Chasma nachází rozsáhlé sopečné pole tvořené sypanými kužely a lávovými proudy.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b  "Amazonian volcanism inside Valles Marineris on Mars"(September 2017). Earth and Planetary Science Letters 473: 122–130. doi:10.1016/j.epsl.2017.06.003. 
  2. BROŽ, Petr. Nedávná sopečná činnost v oblasti Valles Marineris na Marsu [online]. Geofyzikální ústav AVČR [cit. 2017-09-10]. Dostupné online. (česky)