Výstavní vitrína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Výstavní vitríny jsou určeny pro výstavní účely muzeí, galerií, archívů a knihoven prezentujících cenné předměty.

Vitríny mají zabránit vnikání polutantů, kolísání relativní vlhkosti a udržení stálejší teploty uvnitř vitríny. Ochraňují předměty před návštěvníky, často i před krádeží či vandalismem.

Vzhledem k náročnosti udržet výstavní prostor bez kolísání teploty a vlhkosti, které často ovlivňují návštěvníci, jsou vitríny jednou z variant. Mimo ně lze použít zvlhčovače, nebo naopak odvlhčovače, případně finančně náročnou variantu ústředního klimatizačního zařízení. Vitríny proto musí zajišťovat bezpečnost uloženým předmětům, měli by být prachotěsné a lépe i vzduchotěsné, avšak měli by umožňovat regulaci relativní vlhkosti vzduchu.

Materiály na výrobu vitrín[editovat | editovat zdroj]

Materiály musí umožnit především dobrou prezentaci vystavovaných předmětů a musí mít takové vlastnosti, aby exponáty chemicky neovlivňovaly. Vhodné vlastnosti vykazují zejména sklo a kovy (např. hliník).

Bezpečnost vitrín[editovat | editovat zdroj]

Bezpečnost zajišťuje vrstvené sklo na vnějším plášti. V dnešní době se také využívají nerozbitné plné polykarbonáty. Police a úchyty musí být spolehlivě připevněné k plášti vitríny, musí odolávat vibracím a chránit předměty před spadnutím.

Osvětlení[editovat | editovat zdroj]

Velmi důležitou roli hraje osvětlení, které návštěvníkovi umožní pozorování vystavených exponátů a může zdůraznit hlavní části výstavy. Na druhou stranu světlo obvykle má negativní vliv na barevnou stálost exponátů. Z tohoto důvodu je vhodné, aby bylo možno snadno intenzitu osvětlení regulovat. Moderní technologie nám umožňují ochranu exponátů před negativními účinky světla zlepšit použitím fólií.

Vnější osvětlení[editovat | editovat zdroj]

Vnější osvětlení je možno řešit umístěním stropních svítidel, nebo v osvětlovacím krytu nad vitrínou. Nejčastěji se používá zářivka, nebo halogenová zářivka.

Vnitřní osvětlení[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní osvětlení více upoutává návštěvníka, ale může docházet k zvyšování teploty uvnitř vitríny nevhodnou volbou osvětlení. Používají se halogenové žárovky, zářivky, nebo optická vlákna.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUBIČKA, Roman. Výkladový slovník malířství, grafika, restaurování. Praha: Grada, 2004.