Ubiquitin aktivující enzym

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Enzymatický proces katalyzovaný E1 enzymem

Ubiquitin aktivující enzym (též E1 enzym) je obecné označení pro enzym, který katalyzuje první krok ubiquitinace proteinů. Během celého enzymatického procesu dochází v první řadě k adenylaci (navázání ATP na ubiquitin) a k následnému přenesení ubiquitinu na SH skupinu v enzymu samotném.[1] Celý proces je poměrně komplikovaný a několikakrokový, enzym E1 může v jednu chvíli vázat dvě molekuly ubiquitinu.[2]

Následně dochází k přenesení ubiquitinu na enzym E2 (ubiquitin konjugující enzym) a konečně k jeho přenesení na jeden z mnoha cílových proteinů (zpravidla s pomocí ubiquitin ligázy – enzym E3).[1] Přítomnost tzv. polyubiquitinového řetězce na proteinech zpravidla signalizuje, že by daný molekula měla být degradována v proteazomu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  2. SCHULMAN, B. A.; HARPER, J. W. Ubiquitin-like protein activation by E1 enzymes: the apex for downstream signalling pathways. Nat Rev Mol Cell Biol.. 2009, roč. 10, čís. 5, s. 319–31. Dostupné online. ISSN 1471-0080.