Trackpoint

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Touchpad - Trackpoint.jpg

Trackpoint (obchodní značka IBM) je polohovací zařízení přenosných počítačů (alternativa k touchpadu). Jeho otcem je Ted Selker. Poprvé se objevil v roce 1992 na notebooku IBM ThinkPad 700. V současnosti se nachází jen u některých modelů převážně Lenovo ThinkPad. Můžete ho najít také na některých výrobcích firem Dell, HP nebo Acer.


Popis

V podstatě se jedná o malý joystick, který je na klasické QWERTY klávesnici umístěn mezi klávesami "G", "H", "B". Samotný trackpoint nemá funkci tlačítek. Ta jsou tři a jsou umístěna zvlášť, dole pod mezerníkem. Většina lidí ovládá trackpoint ukazováčkem a tlačítka palcem. Čepička trackpointu je vyrobena obvykle z gumy a je vyměnitelná (U řady ThinkPad se standardně dodávají 3 různé čepičky). Nakláněním trackpointu do směrů ovládáte pohyb kurzoru po obrazovce. Rychlost pohybu závisí na množství použité síly. Citlivost trackpointu je softwarově nastavitelná. Levé a pravé tlačítko mají funkci stejnou jako na myši. Stisknuté prostřední tlačítko zároveň s nakláněním trackpointu umožňuje scrollovani.

Porovnání s touchpadem

Na rozdíl od touchpadu je trackpoint nyní na ústupu, přestože jsou stále uživatelé, kterým vyhovuje více. Oproti touchpadu můžete s trackpointem přejet celou obrazovku aniž z něj zvednete prst. Problémem trackpointu je nutnost občasné kalibrace, když se kurzor trochu pohybuje do stran, aniž ho uživatel používá. Rekalibrace proběhne automaticky, stačí aby ho uživatel asi 1s nepoužíval.