Thomas Martin Easterly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thomas Martin Easterly
Easterly's Daguerreotype Gallery, St. Louis, 1851.jpg
Narození 3. října 1809
Guilford (Vermont)
Úmrtí 12. března 1882 (ve věku 72 let)
St. Louis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Easterlyho daguerotypická galerie, St. Louis, 1851
Thomas Martin Easterly: Enoch Long, asi 1855

Thomas Martin Easterly (3. října 1809 Guilford Vermont12. března 1882) byl americký fotograf - daguerotypista působící v 19. století. Jeden ze známějších a prominentních daguerotypistů na středozápadě Spojených států v období 50. let 19. století. Jeho ateliér se stal jedním z prvních stálých uměleckých galerií v Missouri. Ačkoli byla během jeho celého života jeho pověst omezena na Středozápad, je považován za jednoho z předních odborníků v oblasti daguerrotypie v USA od 50. let do konce 80. let 19. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako druhý z pěti dětí, jeho otec byl Tunis Easterly a matka Philomena Richardsonová. Údajně pocházeli z chudých poměrů, jeho otec byl farmář a švec na částečný úvazek, a žil daleko od domova až do Easterlyových 11. let.

Začal pracovat jako putovní kaligrafik a učitel krasopisu, cestoval po celém Vermontu, New Hampshire a New Yorku během 30. a 40. let. Od roku 1844 se začal věnovat fotografii, fotografoval architektonické památky a malebná místa ve Vermontu. První daguerotypie dělal o deset let dříve, než začalo být vůbec venkovní fotografování populární nebo ziskové. Příkladem jsou snímky řek Winooski a Connecticut, které byly pořízeny pod vlivem romantických krajin umělců školy Hudson River School. Byl také prvním a jediným daguerotypistou, který svou práci oynačoval pomocí vyrytých podpisů a popisných titulků.

Na podzim roku 1845 cestoval po středozápadě Spojených států okolo řeky Mississippi s Frederickem F. Webbem. Ve známost vešli jejich fotografie zločinců odsouzených z vraždy George Davenporta v říjnu téhož roku. Iowské noviny hlásily, že se Easterovi a Webbovi podařilo dosáhnout "skvělé podobnosti" mužů krátce před jejich popravou. Easterly a Webb pokračovali kolem řek na Mississippi a Missouri a zimu 1846-1847 strávili v Liberty v Missouri.

Následující jaro se jejich cesty oddělili. Easterly směřoval do St. Louis v Missouri, kde se brzy stal populárním portréty významných obyvatel a hostujících osobností, které vystavoval v dočasné galerii v Glasgow Row. Jedním z portrétovaných byl také Chief Keokuk v březnu 1847. Podařilo se mu také zachytit snímek blesku, jedna z prvních zaznamenaných "okamžitých" fotografií. Tato událost byla zmíněna v Iowa Sentinel jako „úžasný úspěch v umění“. Před návratem do Vermontu v srpnu 1847 jej St. Louis Reveille popisoval jako „bezkonkurenčního daguerotypistu“.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Davidson, Carla. "The View from Fourth and Olive". American Heritage 13 (December 1971): 76-91.
  • Guidrey, Gail R. "Long, Fitzgibbon, Easterly, Outley: St. Louis Daguerreans". St. Louis Literary Supplement 1 (November-December 1977): 6-8.
  • Kilgo, Dolores A. Likeness and Landscape: Thomas M. Easterly and the Art of the Daguerreotype. St. Louis: Missouri Historical Society Press, 1994.
  • Van Ravenswaay, Charles. "Pioneer Photographers of St. Louis". Missouri Historical Society Bulletin 10 (October 1953): 49-71.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]