Přeskočit na obsah

Tensegrita (Castaneda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Tensegrita, strukturální vztah.

Tensegrita je výraz, který používal Carlos Castaneda pro cvičení tzv. magických pohybů šamanů dávného Mexika.[1] Slovo Tensegrita se skládá z anglických výrazů pro napětí (tension) a integritu (integrity). Slovo Tensegrita si Castaneda vypůjčil ze statiky, kde znamená vlastnost skeletů staveb, u nichž se využívají prvky, které jsou pod neustálým tahem v kombinaci s prvky, které jsou občas stlačovány.

Tensegrita je soubor pohybů jdoucích po sobě, kterými se rozmíchává usazená životní energie, která se tímto dostává zpět do oběhu a je možno ji poté opět využívat. V případě šamanů dávného Mexika se používala k rozšíření vnímání za hranice lidského světa.

Dalo by se zjednodušeně říct, že Tensegrita je systém cvičení podporujících duchovní techniky šamanů dávného Mexika, podobně jako např. tchaj-ťi čchüan ve východní filozofii.

Tensegrita se skládá s několika řad, které jsou rozděleny na jednotlivé pohyby. Každý pohyb je k něčemu určen, člověk si může vybrat jakoukoli řadu či jen některé pohyby a ty provádět kolikrát bude chtít.

Podle Tonyho Karama, žáka Carlose Castanedy vznikla Tensegrita úpravou Kung-fu, které ho učil jeho učitel Kung-fu Howard Lee a nemá nic společného s tradicemi mexických šamanů viz. film Secret of Carlos Castaneda

  1. Šest řad Tensegrity – C. Castaneda – Magické pohyby. Zioneer.wz.cz [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-04-27.