Teleobjektiv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příklad 500 mm teleobjektivu.

Teleobjektiv je typ objektivu, který vychází z dělení podle ohniskové vzdálenosti (ohnisková vzdálenost) a úhlu záběru. Jeho záběry nejsou široké a ohnisková vzdálenost bývá kolem 100-300 mm. Teleobjektiv je vhodný na fotografování portrétů, reportážních fotografií, divoké přírody a krajiny.

Popis

Objektivy s dlouhou ohniskovou vzdáleností se používají v situacích, kdy není možné se přiblížit k fotografovanému subjektu. Jedním z nejtypičtějších případů použití je v přírodě při fotografování volně žijících zvířat, ke kterým není snadné se přiblížit, nebo je v rozporu s ochranou zvířat. Dalším typickým použitím dlouhých objektivů je během sportovních situací.

Teleobjektiv se mimo jiné také využívá na portréty, krajiny a reportážní fotografii.

Technika

Teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností asi 200 mm (pro malý formát) bývají velmi dobré obrazové kvality, relativně kompaktní a finančně levné. Při vyšší úrovni světelnosti a vzrůstající ohniskové vzdálenosti objektivu se optické vady zvýrazňují. Takové teleobjektivy vyžadují speciální optické sklo s asférickými čočkami. Některé objektivy používají v konstrukci fluorid vápenatý. A u řady super-teleobjektivů jsou apochromatické úpravy.

Sportovní fotografie

V telefotografii platí stejná pravidla jako pro standardní objektivy, které by při „fotografování z ruky“ měly zůstat ostré při rychlosti závěrky, která je kratší než reciproční (inverzní) ohnisková vzdálenost. Tedy například při použití ohniskové vzdálenosti 200 mm použít čas závěrky 1/200 vteřiny nebo kratší. Pro extrémní teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností nad 300 mm se doporučuje v každém případě použití monopod nebo stativ. Zvláště těžké objektivy mají na objektivu svorku, na kterou se připevní stativ. Některé objektivy / fotoaparáty obsahují stabilizátor obrazu, který posunuje možnosti k delším expozičním časům.


Srovnání různých ohniskových vzdáleností teleobjektivů

Výkresy

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu teleobjektiv na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - fotografie