Surový kmen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lesní skládka se sortimenty dříví

Surový kmen (hovorově běžně označován jako „surák“) je vytěžený, odvětvený kmen (osová část) stromu, od kterého je oddělen vršek (tenčí než 6cm b.k.) a někdy také oddenková (zpravidla cennější) část. Prakticky se jedná o nejjednodušší sortiment surového dříví určený k dalšímu zpracování a výrobě sortimentů dříví podle příslušných technických nebo odběratelských norem.[1] Proces příčného přeřezávání a třídění takto vzniklých částí (s cílem získat přesněji popsané sortimenty dříví) se označuje jako sortimentace. Surové kmeny se manipulují a druhují zpravidla na skladech.

Surové kmeny se vyrábějí ze všech jehličnatých a listnatých dřevin. Dodávají se v kůře a třídí se na tenké (do 19 cm středové tloušťky b. k.) a tlusté (od 20 cm středové tloušťky b. k.). Délka surových kmenů je odstupňována po 0,25 m a vyrábějí se v co největších dopravních délkách. Nejkratší povolená délka tenkých surových kmenů je 5,0 m u tlustých surových kmenů potom 8,0 m.

Přídavek k délce činí (stejně jako např. u pilařské kulatiny) 1 % délky, nejvýše však 10 cm. Středová tloušťka surových kmenů se udává na celé centimetry. Nejmenší tloušťka čepu je 6 cm b. k. Od tlustých surových kmenů se nesmějí odřezávat oddenkové části s výjimkou výřezů I. a II. třídy jakosti, pokud je odběratel sám účelově a hospodárně nezpracovává (toto ustanovení záleží na obchodních smlouvách).

Dovolený rozsah vad[editovat | editovat zdroj]

(u jehličnatých i listnatých surových kmenů):

  • Křivost (jednoduchá i složená) – dovoluje se do 8 %
  • Hniloba jádra – dovoluje se do 50 % plochy čela
  • Hniloba běli – dovoluje se do 1/2 tloušťky čela
  • Zapaření – dovoluje se do 1/5 tloušťky čela (měřeno od povrchu čela)

Současný výskyt hniloby jádra a běli se nepovoluje. Hloubka zapaření se zjišťuje zkušebním řezem. Ostatní vady jsou povoleny. Pokud to obchodní smlouva povoluje je možno dodávat i tzv. nevyzdravené surové kmeny (včetně vad)[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www3.czu.cz [online]. [cit. 2010-05-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-11. 
  2. http://obnova-lesa.euweb.cz/rdn_sortim.pdf.