Obří černá díra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Supermasivní černá díra)
Skočit na: Navigace, Hledání
Nahoře: umělecké ztvárnění vtahování materiálu obří černou dírou ze sousední hvězdy.
Dole: pravděpodobná zobrazení obří černé díry v galaxii RXJ 1242-11. Vlevo: rentgenové záření, vpravo: viditelné světlo.[1]

Obří černá díra (nebo též černá veledíra či supermasivní černá díra) je černá díra o hmotnosti mezi 105 a 1010 slunečních hmotností. Většina galaxií včetně Mléčné dráhy[2][3] obsahuje obří černé díry ve svých středech.

Porovnání s lehčími černými děrami[editovat | editovat zdroj]

Obří černé díry mají menší hustotu než lehčí černé díry. Ta může být dokonce nižší než hustota vzduchu. Poloměr černé díry je přímo úměrný k její hmotnosti. Černá díra je kulovitý objekt ohraničený horizontem událostí, její objem vzrůstá s třetí mocninou její hmotnosti. Hustota se vypočítá jako podíl hmotnosti ku objemu tělesa, takže se vzrůstající hmotností se hustota černé díry snižuje.

Slapová síla obří černé díry v blízkosti jejího horizontu událostí je výrazně menší než u lehčí černé díry. Pozorovatel na horizontu událostí bude ve větší vzdálenosti od bodu singularity než u lehčí černé díry, proto na něj v tom bodě nebudou působit tak velké slapové síly.

Obří černé díry mají ale daleko větší vliv na objekty ve svém okolí než „běžné“ černé díry, a to díky své mnohonásobně vyšší hmotnosti.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. chandra.harvard.edu
  2. PHILLIPS, Tony. Black Hole Snacks [online]. NASA, [cit. 2007-10-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Most Massive Stellar Black Hole Found in Binary System

Literatura[editovat | editovat zdroj]

HAWKING, Stephen. Vesmír v kostce. 216 s.