Stěrka (materiál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stěrka je materiál nanášený stíráním, který vytváří zpravidla hladký povrch. V úpravě stěn jde o nejjemnější maltu, používá se hlavně v interiéru, a to ke zhotovování nejhladších omítek a nebo při opravách omítek. Dnes se kupuje už hotová v pytlích, dříve měl zedník nebo štukatér velmi jemné sítko a prosíval si písek, jemný téměř jako pudr. Stěrka je mnohem jemnější než finální jemná malta neboli štuk. Stěrky z různých materiálů se používají rovněž pro úpravu podlah. Existují rovněž asfaltové hydroizolační stěrky.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Velmi hladká omítka[editovat | editovat zdroj]

Použitím stěrky ji lze udělat hladkou jako sklo, pokud to bude architektem speciálně požadováno. Z praktického hlediska má však tyto nevýhody: 1) Špatně se líčí, štětka po ní klouže a barva dělá šmouhy, které se musí dlouho roztírat, má-li být povrch precizní. Zeď je nutno nastříkat. 2) Špatně se válečkuje – váleček se často na hladkém povrchu posmekne. 3) Hladký povrch je maximálně choulostivý na poškrábání a nebo třeba otisk zpocené dětské dlaně (téměř nemožné beze stopy odstranit).

Oprava omítky[editovat | editovat zdroj]

Nově omítnutá zeď s jemnou maltou má stejnoměrný povrch, připomínající smirkový papír. Když se několikrát vymaluje, je její povrch stále hladší. Pak se například zaseká nová elektroinstalace a zaomítá se hrubou omítkou. Kdyby se na tuto novou omítku natáhla původní jemná malta, tak i při nejpečlivějším zpracování jemným hladítkem by byl její povrch oproti vymalované zdi příliš drsný. Na zdi by vzniklo nevzhledné „jelito“, které by prozrazovalo celou opravu. Proto potřebujeme stěrku. S její pomocí dokáže zručný zedník provést opravu tak, že po vymalování nelze opravu ani poznat.

Podlaha[editovat | editovat zdroj]

Pojem podlahová stěrka a litá podlaha se do značné míry kryje. Jde spíše o formu nanášení (lití či stírání), lze ovšem materiál nalít a poté ho stírat (litá stěrková podlaha). Škála materiálů je široká od epoxidových pryskyřic, přes polyuretany až po materiály na cementové bázi.

Hydroizolace[editovat | editovat zdroj]

Hydroizolační stěrky se vyrábějí z asfaltu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • ČERNODRINSKI, Stojan. Nalijme si podlahu [online]. Můj dům, 05/2007 [cit. 2011-08-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-25.