Suchý zip: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MystBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: ar:فيلكرو
trocha pravopisu a stylistiky, zestručnění a doplnění využití v kosmu, rozdělení a drobné upřesnění výhod a nevýhod
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Velcro.jpg|thumb|400px|Háčky a textilie suchého zipu]]
[[Soubor:Velcro.jpg|thumb|400px|Háčky a textilie suchého zipu]]
'''Suchý zip''' je [[Textilie|textiln]]í materiál tvořený dvěma vrstvami, určený pro jejich (dočasné nebo nastavitelné) spojování. Jedna vrstva je vyrobena z [[textilie]] s jemnými vlákny – očkami, druhá je tvořena sítí drobných [[nylon]]ových háčků, které se na protější látku zachytávají podobně jako [[Bodlák obecný|bodlák lopuch]].
'''Suchý zip''' je [[Textilie|textiln]]í materiál tvořený dvěma vrstvami, určený pro jejich (dočasné nebo nastavitelné) spojování. Jedna vrstva je vyrobena z textilie s čnícími jemnými vlákny – očky, druhá je pokryta sítí drobných [[nylon]]ových háčků, které se na protější látku zachytávají podobně jako květy [[Bodlák obecný|bodláku]] nebo [[Lopuch větší|lopuchu]] na srst zvířat nebo oblečení.


== Historie ==
== Historie ==
Suchý zip vynalezl [[švýcarsko|švýcarský]] inženýr [[Georges de Mestral]] v roce [[1948]] při procházce v [[Alpy|Alpách]]. Všiml si, že semena lopuchu se lepí na jeho šaty i srst jeho psa. Svůj vynález pojmenoval „VELCRO“ podle [[francouzština|francouzských slov]] „velours“, znamenající samet, a „crochet“, znamenající háček. V některých zemích se pod tímto názvem prodává, a často se jedná o [[obchodní známka|obchodní známku]].
Suchý zip vynalezl [[Švýcarsko|švýcarský]] inženýr [[Georges de Mestral]] v roce [[1948]] při procházce v [[Alpy|Alpách]]. Všiml si, že semena lopuchu se lepí na jeho šaty i srst jeho psa. Svůj vynález pojmenoval „VELCRO“ podle [[francouzština|francouzských slov]] „velours“, znamenající samet, a „crochet“, znamenající háček. V některých zemích se pod tímto názvem prodává, a často se jedná o [[obchodní známka|obchodní známku]].


Velcro (suchý zip) se vyrábí tkaním nylonového vlákna. Vzniklá tkanina se skládá z hustých shluků malých smyček. Druhá část (část háčků) se vyrábí rozpůlením smyček. Z každé smyčky se tak stanou dva háčky. Tkanina se poté zahřeje a tvar háčků a smyček se tímto způsobem stabilizuje.
Velcro (suchý zip) se vyrábí tkaním nylonového vlákna. Vzniklá tkanina se skládá z hustých shluků malých smyček. Druhá část (část háčků) se vyrábí rozpůlením smyček. Z každé smyčky se tak stanou dva háčky. Tkanina se poté zahřeje a tvar háčků a smyček se tímto způsobem stabilizuje. Takto vyrobený suchý zip se na materiály, k jejichž spojování má sloužit, připevňuje šitím nebo lepením.


Suchý zip je zhotoven tak, aby se dal velice snadno rozpojovat, ale jeho odpor vůči bočním silám je naproti tomu obdivuhodný. Některé druhy jsou tak odolné proti síle smyku (boční síle), že například zip o ploše menší než 120 milimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny.{{fakt|20100402}}
Suchý zip je zhotoven tak, aby se dal velice snadno rozpojovat, ale jeho odpor vůči bočním silám je obdivuhodný. Některé druhy jsou tak odolné proti síle smyku (boční síle), že například zip o ploše menší než 120 milimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny.{{fakt|20100402}}


==Využití==
==Využití==
* Suchý zip našel zhruba od 80. let 20. století využití v textilním průmyslu. Také může být často částí [[obuv]]i, různých brašen, batohů, vaků, potahů, stanů atd.
* Suchý zip našel zhruba od 80. let 20. století využití v textilním průmyslu. Také může být často částí [[obuv]]i, různých brašen, batohů, vaků, potahů, stanů atd.
* Od 60. let 20. století byl ve velké míře používán v interiéru kosmických těles (jako např. [[program Apollo]]), uvnitř kterých je potřeba, aby se kosmonauti v určitých místech nebo situacích přichytili k povrchu plavidla (současně platí, že se z „nahoře“ nebo „dole“ během letu stávají relativní pojmy, takže velcrové výplně mohly být i po stěnách a na stropě modulů). Jinou alternativou mohla být kovová madla, která by přitěžovala na užitném nákladu, případně různá lana či popruhy, jejichž aplikace byla složitá a vyžadovala jednu nebo obě ruce volné, což nemuselo být vždy zaručeno. V porovnání s těmito řešeními byl suchý zip jednoduchým, bezpečným a vlastně i velmi elegantním řešením.
* Od 60. let 20. století je ve velké míře používán v interiéru kosmických lodí (jako např. [[program Apollo]]) k přichytávání nástrojů, nákladu a dalších předmětů ke stěnám lodi nebo ke [[skafandr]]u, aby se zabránilo jejich volnému poletování v beztížném stavu. Suchý zip je jednoduchou, bezpečnou a elegantním alternativou k vázání předmětů lany či sítěmi k okům a madlům, nebo používání kovových spojovacích mechanismů. V těchto případech jsou použity [[teflon]]ové háčky a [[polyester]]ová očka.
* Některé vojenské uniformy mají nad jednou z kapes na prsou štítek na suchý zip.
* Některé vojenské uniformy mají nad jednou z kapes na prsou suchý zip na štítek s hodností nebo jménem.


==Výhody a nevýhody==
==Výhody==
* rychlá a jednoduchá manipulace (např. i oproti [[zip]]u je rychlejší, nevyžaduje přidržování připevňovaného předmětu)
* rychlá a jednoduchá manipulace (např. i oproti [[zip]]u je rychlejší, nevyžaduje přidržování připevňovaného předmětu)
* nevyžaduje udržovat styčné látky či chemikálie (např. ve srovnání s lepením)
* vyžaduje pouze udržování styčných ploch čistých
* není citlivý na vlhkost, funguje i pod vodou
* není citlivý na vlhkost, funguje i pod vodou
* lze ho oplachovat, mýt i prát v pračce
* lze ho oplachovat, mýt i prát v pračce
* je levný a dá se snadno vyrobit
* je levný a dá se snadno vyrobit
* oproti většině jiných typů spojů též lehčí a (ve srovnání s různými madly, lany, úchyty, smyčkami apod.) zabírá minimum místa
* oproti většině jiných typů spojů (madla, lana, úchyty, smyčky, zámky...) je lehčí a zabírá méně místa
* na rozdíl od magnetických spojů lze použít i v prostředí, kde by magnetické pole bylo problémem
* opotřebovává se (s každým rozepnutím se očka textilie přetrhávají) a opotřebování po mnoha rozepnutí nemusí být spojení spolehlivé/bezpečné

* ve srovnání s magnetickým přidržováním lze použít i v prostředí, kde by magnetické pole bylo problémem (magnetického přidržování má ale navrch ve spolehlivosti a neopotřebovává se s každou aplikací)
==Nevýhody==
* opotřebovává se (s každým rozepnutím se očka textilie přetrhávají) a po mnoha rozepnutích nemusí být spojení spolehlivé/bezpečné
* je omezen do prostředí, ve kterém teplotně vydrží nylonové háčky
* je omezen do prostředí, ve kterém teplotně vydrží nylonové háčky
* nylonová plocha může zachytávat i jiné věci než druhou polovinu suchého zipu
* háčková plocha může zachytávat i jiné vláknité materiály než druhou polovinu suchého zipu a může se jimi zanést do té míry, že dokud není cizích vláken zbavena, je zcela nefunkční


== Suchý zip v kultuře ==
== Suchý zip v kultuře ==

Verze z 19. 9. 2011, 13:25

Háčky a textilie suchého zipu

Suchý zip je textilní materiál tvořený dvěma vrstvami, určený pro jejich (dočasné nebo nastavitelné) spojování. Jedna vrstva je vyrobena z textilie s čnícími jemnými vlákny – očky, druhá je pokryta sítí drobných nylonových háčků, které se na protější látku zachytávají podobně jako květy bodláku nebo lopuchu na srst zvířat nebo oblečení.

Historie

Suchý zip vynalezl švýcarský inženýr Georges de Mestral v roce 1948 při procházce v Alpách. Všiml si, že semena lopuchu se lepí na jeho šaty i srst jeho psa. Svůj vynález pojmenoval „VELCRO“ podle francouzských slov „velours“, znamenající samet, a „crochet“, znamenající háček. V některých zemích se pod tímto názvem prodává, a často se jedná o obchodní známku.

Velcro (suchý zip) se vyrábí tkaním nylonového vlákna. Vzniklá tkanina se skládá z hustých shluků malých smyček. Druhá část (část háčků) se vyrábí rozpůlením smyček. Z každé smyčky se tak stanou dva háčky. Tkanina se poté zahřeje a tvar háčků a smyček se tímto způsobem stabilizuje. Takto vyrobený suchý zip se na materiály, k jejichž spojování má sloužit, připevňuje šitím nebo lepením.

Suchý zip je zhotoven tak, aby se dal velice snadno rozpojovat, ale jeho odpor vůči bočním silám je obdivuhodný. Některé druhy jsou tak odolné proti síle smyku (boční síle), že například zip o ploše menší než 120 milimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny.[zdroj⁠?]

Využití

  • Suchý zip našel zhruba od 80. let 20. století využití v textilním průmyslu. Také může být často částí obuvi, různých brašen, batohů, vaků, potahů, stanů atd.
  • Od 60. let 20. století je ve velké míře používán v interiéru kosmických lodí (jako např. program Apollo) k přichytávání nástrojů, nákladu a dalších předmětů ke stěnám lodi nebo ke skafandru, aby se zabránilo jejich volnému poletování v beztížném stavu. Suchý zip je jednoduchou, bezpečnou a elegantním alternativou k vázání předmětů lany či sítěmi k okům a madlům, nebo používání kovových spojovacích mechanismů. V těchto případech jsou použity teflonové háčky a polyesterová očka.
  • Některé vojenské uniformy mají nad jednou z kapes na prsou suchý zip na štítek s hodností nebo jménem.

Výhody

  • rychlá a jednoduchá manipulace (např. i oproti zipu je rychlejší, nevyžaduje přidržování připevňovaného předmětu)
  • není citlivý na vlhkost, funguje i pod vodou
  • lze ho oplachovat, mýt i prát v pračce
  • je levný a dá se snadno vyrobit
  • oproti většině jiných typů spojů (madla, lana, úchyty, smyčky, zámky...) je lehčí a zabírá méně místa
  • na rozdíl od magnetických spojů lze použít i v prostředí, kde by magnetické pole bylo problémem

Nevýhody

  • opotřebovává se (s každým rozepnutím se očka textilie přetrhávají) a po mnoha rozepnutích nemusí být spojení spolehlivé/bezpečné
  • je omezen do prostředí, ve kterém teplotně vydrží nylonové háčky
  • háčková plocha může zachytávat i jiné vláknité materiály než druhou polovinu suchého zipu a může se jimi zanést do té míry, že dokud není cizích vláken zbavena, je zcela nefunkční

Suchý zip v kultuře

  • Ve filmu Muži v černém tvrdí Zed, že suchý zip je technologie mimozemšťanů, kterou muži v černém zabavili. Naráží se tím na fakt, že někteří Američané se domnívají, že suchý zip vynalezli vědci v NASA.
  • V seriálu Star Trek se také tvrdí, že suchý zip přinesli na Zem mimozemšťané.
  • Hudební skupina ZZ Top nahrála píseň pojmenovanou Velcro Fly.

Šablona:Link FA