Ergotismus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
SieBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: ro:Ergotism
Řádek 26: Řádek 26:
[[fr:Ergotisme]]
[[fr:Ergotisme]]
[[pt:Ergotismo]]
[[pt:Ergotismo]]
[[ro:Ergotism]]
[[ru:Эрготизм]]
[[ru:Эрготизм]]
[[uk:Ерготизм]]
[[uk:Ерготизм]]

Verze z 23. 3. 2008, 03:06

Ergotismus je onemocnění, které způsobují námelové alkaloidy. Je to v podstatě otrava toxiny plísně paličkovice nachové (Claviceps Purpurea), tedy mykotoxikóza.

V současnosti se objevuje prakticky pouze u zvědavých dětí, které snědí námel protože nevědí o nebezpečí, dá se léčit a obvykle i vyléčit. Ve středověku ovšem byly celé epidemie (nebyla známa příčina). Námelová sklerocia mají údajně vcelku příjemnou houbovou, na konci trochu palčivou chuť.

Formy

Vaskulární forma

U vaskulární formy dominují spasmy drobných cév, vyvolávající při opakovaném působení toxinů a po větších dávkách odumření akrálních částí těla (ušní boltce, nos, brada, rty, prsty apod.). Ve středověku se onemocnění nazývalo „nemoc sv. Antonína“ a byl dokonce založen zvláštní mnišský řád sv. Antonína, pečující o postižené touto chorobou. Ve stadiu akutní otravy je známo náhlé přechodné oslepnutí, vyvolané spasmem drobných cév na sítnici.

Psychotropní forma

U psychotropní formy se vyskytují zejména tělové a sluchové halucinace, korespondující s lidovými představami o příznacích očarování. Je pravděpodobné, že v pozadí některých čarodějnických procesů byly epidemie ergotismu, nejlépe je to dokumentováno u tzv. Salemského čarodějnického případu ze sklonku 17. století (USA, Massachusetts - viz odkazy).

Externí odkazy