Edinburský hrad: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 12 bajtů ,  před 11 lety
bez shrnutí editace
(Nová stránka: Edinburský hrad je majestatní pevnost postavená na vrcholku vulkanické hory nazvané The castle rock (Hradní skála), je dominantou a symbolem hlavniho města Skotska Edinburku....)
 
Edinburský hrad je majestatnímajestátní pevnost postavená na vrcholku vulkanické hory nazvané The castle rock (Hradní skála), je dominantou a symbolem hlavniho města Skotska Edinburku.
Lidské osídlení této oblasti lze datovat do devátého století př. n. l. Jeho character je však nejasný. Kdy byl na Castle rock vystavěn první hrad nelze přesně stanovit. V eposu nazvaném Y Gododdin, ve kterém jsou popsány boje v sedmém století je zmínka o Din Eidyn, o Eidynově pevnosti, vychází se tedy z toho, že zde stál hrad již v sedmém7. století. Nejstarší zachovalá stavba je kaple sv. Margarety z dvanáctého12. století z doby vlády Davida I.
Edinburský hrad byl královskou rezidencí až do roku 1603, kdy došlo k personální unii mezi Anglií a Skotskem. Vzhledem ke své důležitosti byl dějištěm různých historických událostí, ať už v období válek o skotskou nezávislost ve 14. století či během jakobitského povstání v roce 1745, kdy byl několikrát úspěšně i neúspěšně obléhán. Na konci 17. století se hrad stal vojenskou základnou. Jeho historická důležitost byla přehodnocena v 19. století, kdy byly započaty různé restauratorské práce.
 
The castle rock ''(Hradní skála)''ála)
8

editací

Navigační menu