Simentálský skot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simentálský skot
pasoucí se kráva simentálského skotu
pasoucí se kráva simentálského skotu
Základní informace
Země původu ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti maso-mléčný
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 1200 - 1300 kg[1]
Hmotnost samice 700 - 800 kg[1]
Výška samce † 148 - 156 cm[1]
Výška samice † 138 - 142 cm[1]
Tělesný rámec střední až velký
Barva žlutě nebo červeně strakatá
Klasifikace a standard
Plemenná skupina čelnatá plemena, skupina horského skotu
† výška uváděna v kohoutku

Simentálský skot, též švýcarský strakatý skot, je plemeno skotu pocházející ze Švýcarska. Náleží do skupiny plemen horského strakatého skotu, je základním plemenem této skupiny a vycházejí z něj ostatními strakatá plemena, včetně skotu českého strakatého. Ve Švýcarsku se simentálský skot šlechtí jako kombinované plemeno s důrazem na mléčnou užitkovost. Plemeno masný simentál vzniklo z německého a rakouského strakatého skotu jednostranným šlechtěním na užitkovost masnou.[1]

Simentálský skot vychází z původních švýcarských rázů skotu, žlutě strakatého simenského a červeně strakatého bernského skotu. Simensko-bernský skot byl typický velkým tělesným rámcem a dobrou mléčnou i masnou užitkovostí a v hojném počtu se dostal i mimo Švýcarsko, kde se stal základem pro vznik příbuzných červenostrakatých plemen. Současný simentálnský skot je plemeno velkého tělesného rámce, zbarvené žlutostrakatě až červenostrakatě, hlava, břicho, končetiny a chvost ocasu jsou bílé. Mléčná užitkovost se pohybuje mezi 5000–6000 kg mléka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 56. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]