Seznam medailistů na letních olympijských hrách v dráhové cyklistice – muži vyřazené disciplíny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cyklistika
na letních olympijských hrách
Cycling (track) pictogram.svg Olympic rings without rims.svg

Vyřazené disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Rané olympiády (1896–1908)[editovat | editovat zdroj]

Během prvních čtyř olympiád dráhová cyklistika zahrnovala rozličné disciplíny, které se konaly pouze na jedné či dvou olympiádách.

Disciplína LOH 1896 LOH 1900 LOH 1904 LOH 1908 Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
⅓ km  Paul Masson (FRA)  Stamatios Nikolopoulos (GRE)  Adolf Schmal (AUT)
¼ míle  Marcus Hurley (USA)  Burton Downing (USA)  Teddy Billington (USA)
⅓ míle  Marcus Hurley (USA)  Burton Downing (USA)  Teddy Billington (USA)
660 yardů  Victor Johnson (GBR)  Émile Demangel (FRA)  Karl Neumer (GER)
½ míle  Marcus Hurley (USA)  Teddy Billington (USA)  Burton Downing (USA)
1 míle  Marcus Hurley (USA)  Burton Downing (USA)  Teddy Billington (USA)
2 míle  Burton Downing (USA)  Oscar Goerke (USA)  Marcus Hurley (USA)
5 km  Benjamin Jones (GBR)  Maurice Schilles (FRA)  André Auffray (FRA)
5 mil  Charles Schlee (USA)  George E. Wiley (USA)  Arthur F. Andrews (USA)
10 km  Paul Masson (FRA)  Léon Flameng (FRA)  Adolf Schmal (AUT)
20 km  Clarence Kingsbury (GBR)  Benjamin Jones (GBR)  Joseph Werbrouck (BEL)
25 km  Louis Bastien (FRA)  Louis Hildebrand (FRA)  Auguste Daumain (FRA)
25 mil  Burton Downing (USA)  Arthur F. Andrews (USA)  George E. Wiley (USA)
100 km  Léon Flameng (FRA)  Georgios Kolettis (GRE) neudělena
 Charles Bartlett (GBR)  Charles Denny (GBR)  Octave Lapize (FRA)
12 hodin  Adolf Schmal (AUT)  Frank Keeping (GBR) neudělena

Stíhací závod (jednotlivci)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 1964  Jiří Daler
Československo (TCH)
 Giorgio Ursi
Itálie (ITA)
 Preben Esaksson
Dánsko (DEN)
LOH 1968  Daniel Rebillard
Francie (FRA)
 Mogens Frey Jensen
Dánsko (DEN)
 Xaver Kurmann
Švýcarsko (SUI)
LOH 1972  Knut Knudsen
Norsko (NOR)
 Xaver Kurmann
Švýcarsko (SUI)
 Hans Lutz
Německo (GER)
LOH 1976  Gregor Braun
Německo (GER)
 Herman Ponsteen
Nizozemsko (NED)
 Thomas Huschke
Německá demokratická republika (GDR)
LOH 1980  Robert Dill-Bundi
Švýcarsko (SUI)
 Alain Bondue
Francie (FRA)
 Hans-Henrik Ørsted
Dánsko (DEN)
LOH 1984  Steve Hegg
Spojené státy americké (USA)
 Rolf Gölz
Západní Německo (FRG)
 Leonard Nitz
Spojené státy americké (USA)
LOH 1988  Gintautas Umaras
Sovětský svaz (URS)
 Dean Woods
Austrálie (AUS)
 Bernd Dittert
Německá demokratická republika (GDR)
LOH 1992  Chris Boardman
Velká Británie (GBR)
 Jens Lehmann
Německo (GER)
 Gary Anderson
Nový Zéland (NZL)
LOH 1996  Andrea Collinelli
Itálie (ITA)
 Philippe Ermenault
Francie (FRA)
 Bradley McGee
Austrálie (AUS)
LOH 2000  Robert Bartko
Německo (GER)
 Jens Lehmann
Německo (GER)
 Bradley McGee
Austrálie (AUS)
LOH 2004  Bradley Wiggins
Velká Británie (GBR)
 Brad McGee
Austrálie (AUS)
 Sergi Escobar
Španělsko (ESP)
LOH 2008  Bradley Wiggins
Velká Británie (GBR)
 Hayden Roulston
Nový Zéland (NZL)
 Steven Burke
Velká Británie (GBR)

50 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 1920  Henry George
Belgie (BEL)
 Cyril Alden
Velká Británie (GBR)
 Piet Ikelaar
Nizozemsko (NED)
LOH 1924  Ko Willems
Nizozemsko (NED)
 Cyril Alden
Velká Británie (GBR)
 Harry Wyld
Velká Británie (GBR)

Madison[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 2000 Austrálie (AUS)
Brett Aitken
Scott McGrory
Belgie (BEL)
Etienne De Wilde
Matthew Gilmore
Itálie (ITA)
Silvio Martinello
Marco Villa
LOH 2004 Austrálie (AUS)
Graeme Brown
Stuart O'Grady
Švýcarsko (SUI)
Franco Marvulli
Bruno Risi
Velká Británie (GBR)
Rob Hayles
Bradley Wiggins
LOH 2008 Argentina (ARG)
Juan Esteban Curuchet
Walter Pérez
Španělsko (ESP)
Joan Llaneras
Antonio Tauler
Rusko (RUS)
Michail Ignaťjev
Alexej Markov

Bodovací závod[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 1984  Roger Ilegems
Belgie (BEL)
 Uwe Messerschmidt
Západní Německo (FRG)
 José Youshimatz
Mexiko (MEX)
LOH 1988  Dan Frost
Dánsko (DEN)
 Leo Peelen
Nizozemsko (NED)
 Marat Ganějev
Sovětský svaz (URS)
LOH 1992  Giovanni Lombardi
Itálie (ITA)
 Léon van Bon
Nizozemsko (NED)
 Cédric Mathy
Belgie (BEL)
LOH 1996  Silvio Martinello
Itálie (ITA)
 Brian Walton
Kanada (CAN)
 Stuart O'Grady
Austrálie (AUS)
LOH 2000  Joan Llaneras
Španělsko (ESP)
 Milton Wynants
Uruguay (URU)
 Alexej Markov
Rusko (RUS)
LOH 2004  Michail Ignaťjev
Rusko (RUS)
 Joan Llaneras
Španělsko (ESP)
 Guido Fulst
Německo (GER)
LOH 2008  Joan Llaneras
Španělsko (ESP)
 Roger Kluge
Německo (GER)
 Chris Newton
Velká Británie (GBR)

Tandem[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 1908 Francie (FRA)
André Auffray
Maurice Schilles
Velká Británie (GBR)
Frederick Hamlin
Horace Johnson
Velká Británie (GBR)
Colin Brooks
Walter Isaacs
1912 nezahrnuto v olympijském programu
LOH 1920 Velká Británie (GBR)
Thomas Lance
Harry Ryan
Jihoafrická republika (RSA)
William Smith
James Walker
Nizozemsko (NED)
Frans de Vreng
Piet Ikelaar
LOH 1924 Francie (FRA)
Lucien Choury
Jean Cugnot
Dánsko (DEN)
Edmund Hansen
Willy Hansen
Nizozemsko (NED)
Gerard Bosch van Drakestein
Maurice Peeters
LOH 1928 Nizozemsko (NED)
Bernhard Leene
Daan van Dijk
Velká Británie (GBR)
Ernest Chambers
John Sibbit
Německo (GER)
Hans Bernhardt
Karl Köther
LOH 1932 Francie (FRA)
Louis Chaillot
Maurice Perrin
Velká Británie (GBR)
Ernest Chambers
Stanley Chambers
Dánsko (DEN)
Harald Christensen
Willy Gervin
LOH 1936 Německo (GER)
Ernst Ihbe
Carl Lorenz
Nizozemsko (NED)
Bernhard Leene
Hendrik Ooms
Francie (FRA)
Pierre Georget
Georges Maton
LOH 1948 Itálie (ITA)
Renato Perona
Ferdinando Teruzzi
Velká Británie (GBR)
Alan Bannister
Reginald Harris
Francie (FRA)
Gaston Dron
René Faye
LOH 1952 Austrálie (AUS)
Lionel Cox
Russell Mockridge
Jihoafrická republika (RSA)
Raymond Robinson
Thomas Shardelow
Itálie (ITA)
Antonio Maspes
Cesare Pinarello
LOH 1956 Austrálie (AUS)
Joey Browne
Tony Marchant
Československo (TCH)
Ladislav Fouček
Václav Machek
Itálie (ITA)
Giuseppe Ogna
Cesare Pinarello
LOH 1960 Itálie (ITA)
Giuseppe Beghetto
Sergio Bianchetto
Tým sjednoceného Německa (EUA)
Jürgen Simon
Lothar Stäber
Sovětský svaz (URS)
Vladimir Leonov
Boris Vasiljev
LOH 1964 Itálie (ITA)
Sergio Bianchetto
Angelo Damiano
Sovětský svaz (URS)
Imants Bodnieks
Viktor Logunov
Tým sjednoceného Německa (EUA)
Willi Fuggerer
Klaus Kobusch
LOH 1968 Francie (FRA)
Daniel Morelon
Pierre Trentin
Nizozemsko (NED)
Leijn Loevesijn
Jan Janssen
Belgie (BEL)
Daniel Goens
Robert van Lancker
LOH 1972 Sovětský svaz (URS)
Vladimir Semeněc
Igor Celovalnikov
Německá demokratická republika (GDR)
Jürgen Geschke
Werner Otto
Polsko (POL)
Andrzej Bek
Benedykt Kocot

1000 m s pevným startem[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
LOH 1928  Willy Hansen
Dánsko (DEN)
 Gerard Bosch van Drakestein
Nizozemsko (NED)
 Dunc Gray
Austrálie (AUS)
LOH 1932  Dunc Gray
Austrálie (AUS)
 Jacobus van Egmond
Nizozemsko (NED)
 Charles Rampelberg
Francie (FRA)
LOH 1936  Arie van Vliet
Nizozemsko (NED)
 Pierre Georget
Francie (FRA)
 Rudolf Karsch
Německo (GER)
LOH 1948  Jacques Dupont
Francie (FRA)
 Pierre Nihant
Belgie (BEL)
 Tommy Godwin
Velká Británie (GBR)
LOH 1952  Russell Mockridge
Austrálie (AUS)
 Marino Morettini
Itálie (ITA)
 Raymond Robinson
Jihoafrická republika (RSA)
LOH 1956  Leandro Faggin
Itálie (ITA)
 Ladislav Fouček
Československo (TCH)
 Alfred Swift
Jihoafrická republika (RSA)
LOH 1960  Sante Gaiardoni
Itálie (ITA)
 Dieter Gieseler
Tým sjednoceného Německa (EUA)
 Rostislav Vargaškin
Sovětský svaz (URS)
LOH 1964  Patrick Sercu
Belgie (BEL)
 Giovanni Pettenella
Itálie (ITA)
 Pierre Trentin
Francie (FRA)
LOH 1968  Pierre Trentin
Francie (FRA)
 Niels Fredborg
Dánsko (DEN)
 Janusz Kierzkowski
Polsko (POL)
LOH 1972  Niels Fredborg
Dánsko (DEN)
 Daniel Clark
Austrálie (AUS)
 Jürgen Schütze
Německá demokratická republika (GDR)
LOH 1976  Klaus-Jürgen Grünke
Německá demokratická republika (GDR)
 Michel Vaarten
Belgie (BEL)
 Niels Fredborg
Dánsko (DEN)
LOH 1980  Lothar Thoms
Německá demokratická republika (GDR)
 Alexandr Panfilov
Sovětský svaz (URS)
 David Weller
Jamajka (JAM)
LOH 1984  Fredy Schmidtke
Západní Německo (FRG)
 Curtis Harnett
Kanada (CAN)
 Fabrice Colas
Francie (FRA)
LOH 1988  Alexandr Kiričenko
Sovětský svaz (URS)
 Martin Vinnicombe
Austrálie (AUS)
 Robert Lechner
Západní Německo (FRG)
LOH 1992  José Manuel Moreno
Španělsko (ESP)
 Shane Kelly
Austrálie (AUS)
 Erin Hartwell
Spojené státy americké (USA)
LOH 1996  Florian Rousseau
Francie (FRA)
 Erin Hartwell
Spojené státy americké (USA)
 Takanobu Jumonji
Japonsko (JPN)
LOH 2000  Jason Queally
Velká Británie (GBR)
 Stefan Nimke
Německo (GER)
 Shane Kelly
Austrálie (AUS)
LOH 2004  Chris Hoy
Velká Británie (GBR)
 Arnaud Tournant
Francie (FRA)
 Stefan Nimke
Německo (GER)