Přeskočit na obsah

SWAP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

SWAP je zahájení pro hru piškvorky, gomoku a částečně i rendžu, omezující výhodu začínajícího hráče.[1][2][3]

Průběh SWAPu

[editovat | editovat zdroj]
Ukázka SWAPu

První hráč zahraje tři symboly, z toho dva stejné (například dva křížky a jedno kolečko). Poté si druhý hráč vybere, za jaký znak bude hrát - tedy kolečko, nebo křížek. Ten s méně symboly na desce pokračuje ve hře jako normálně. Příklad: jestliže hráč A zahraje dva křížky a jedno kolečko, hráč B má dvě možnosti: vybrat si kolečko a hrát (protože koleček je na stole méně), nebo si vybrat křížek a nechat druhého hráče hrát kolečko (protože má méně symbolů). Tato technika je spravedlivá, jelikož se první hráč snaží udělat pozici stejně výhodnou pro křížek, jako pro kolečko – kdyby tak neudělal, druhý hráč si vybere symbol s výhodnějším postavením na desce.

Druhý hráč si nevybral jeden ze znaků, ale zahrál další dva. Výběr znaku nechává na prvním hráči.

Při obyčejném SWAPu má začínající hráč výhodu v tom, že si může předem rozmyslet a analyzovat své zahájení za obě strany. Proto má druhý hráč ještě třetí možnost kromě výběru kolečka nebo křížku, a to zahrát další dva znaky – jedno kolečko a jeden křížek. Tím naruší prvnímu hráči jeho promyšlenou strategii a přenechává mu výběr znaku. První hráč si teď vybere kolečko nebo křížek podobně, jako mohl druhý hráč, ale na rozdíl od něj už nemůže hrát další dva znaky.

  1. Zahajujeme hru – metodou SWAP! - pIšQworky. pisqworky.cz [online]. [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Oficiální pravidla piškvorek (gomoku) | Česká federace piškvorek a renju. www.piskvorky.cz [online]. [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. 
  3. Pravidla piškvorek | VCPR. www.vcpr.cz [online]. [cit. 2022-12-05]. Dostupné online.