Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 1980

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rychlobruslení
na Zimních olympijských hrách 1980
Speed skating pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní bruslařská unie
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště James B. Sheffield Olympic Skating Rink
Datum 14.–23. února 1980
Soutěže 9 (5 muži, 4 ženy)
Startující 127 z 20 zemí
Soutěže
500 m muži ženy
1000 m muži ženy
1500 m muži ženy
3000 m ženy
5000 m muži
10 000 m muži

<< 1976 seznam medailistů
seznam medailistek
1984 >>

Závody v rychlobruslení se na Zimních olympijských hrách 1980 v Lake Placid uskutečnily ve dnech 14.–23. února 1980 na otevřené dráze James B. Sheffield Olympic Skating Rink. Celkem se jich zúčastnilo 128 rychlobruslařů (74 mužů a 54 žen) z 20 zemí. Nejúspěšnějším účastníkem se stal americký rychlobruslař Eric Heiden, který získal zlaté medaile ve všech pěti mužských disciplínách.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

V Lake Placid bylo na programu celkem 9 závodů, pět pro muže a čtyři pro ženy. Muži startovali na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m a 10 000 m, ženy na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m a 3000 m.

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

Sovětská známka s motivem rychlobruslení vydaná při příležitosti ZOH 1980
Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1. Spojené státy americké (USA) 5 2 1 8
2. Norsko (NOR) 1 2 4 7
3. Nizozemsko (NED) 1 2 1 4
4. Německá demokratická republika (GDR) 1 1 2 4
Sovětský svaz (URS) 1 1 2 4
6. Kanada (CAN) 0 1 0 1
Celkově 9 9 10 28

Muži[editovat | editovat zdroj]

Závody v rychlobruslení na ZOH 1980

500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Eric Heiden Spojené státy americké 38,03 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Jevgenij Kulikov Sovětský svaz 38,37 +0,34
Bronzová medaile Lieuwe de Boer Nizozemsko 38,48 +0,45
4. Frode Rønning Norsko 38,66 +0,63
5. Dan Immerfall Spojené státy americké 38,69 +0,66
6. Jarle Pedersen Norsko 38,83 +0,80
7. Anatolij Medennikov Sovětský svaz 38,88 +0,85
8. Gaétan Boucher Kanada 38,90 +0,87
9. Jan Józwik Polsko 39,01 +0,98
10. Jan-Ake Carlberg Švédsko 39,03 +1,00

1000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Eric Heiden Spojené státy americké 1:15,18 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Gaétan Boucher Kanada 1:16,68 +1,50
Bronzová medaile Frode Rønning Norsko 1:16,91 +1,73
Bronzová medaile Vladimir Lobanov Sovětský svaz 1:16,91 +1,73
5. Peter Mueller Spojené státy americké 1:17,11 +1,93
6. Bert de Jong Nizozemsko 1:17,29 +2,11
7. Andreas Dietel Německá demokratická republika 1:17,71 +2,53
8. Oloph Granath Švédsko 1:17,74 +2,56
9. Sergej Chlebnikov Sovětský svaz 1:17,96 +2,78
10. Lieuwe de Boer Nizozemsko 1:17,97 +2,79

1500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Eric Heiden Spojené státy americké 1:55,44 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Kay Stenshjemmet Norsko 1:56,81 +1,37
Bronzová medaile Terje Andersen Norsko 1:56,92 +1,48
4. Andreas Dietel Německá demokratická republika 1:57,14 +1,73
5. Jurij Kondakov Sovětský svaz 1:57,36 +1,92
6. Jan Egil Storholt Norsko 1:57,95 +2,51
7. Tomas Gustafson Švédsko 1:58,18 +2,74
8. Vladimir Lobanov Sovětský svaz 1:59,30 +3,86
9. Jevgenij Salunskij Sovětský svaz 1:59,47 +4,03
9. Andreas Ehrig Německá demokratická republika 1:59,47 +4,03

5000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Eric Heiden Spojené státy americké 7:02,29 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Kay Stenshjemmet Norsko 7:03,28 +0,99
Bronzová medaile Tom Erik Oxholm Norsko 7:05,59 +3,30
4. Hilbert van der Duim Nizozemsko 7:07,97 +5,69
5. Øyvind Tveter Norsko 7:08,36 +6,07
6. Piet Kleine Nizozemsko 7:08,96 +6,67
7. Mike Woods Spojené státy americké 7:10,39 +8,10
8. Ulf Ekstrand Švédsko 7:13,13 +10,84
9. Yep Kramer Nizozemsko 7:14,09 +11,80
10. Andreas Ehrig Německá demokratická republika 7:14,56 +12,27

10 000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Eric Heiden Spojené státy americké 14:28,13 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Piet Kleine Nizozemsko 14:36,03 +7,90
Bronzová medaile Tom Erik Oxholm Norsko 14:36,60 +8,47
4. Mike Woods Spojené státy americké 14:39,53 +11,40
5. Øyvind Tveter Norsko 14:43,53 +15,40
6. Hilbert van der Duim Nizozemsko 14:47,58 +19,45
7. Viktor Ljoskin Sovětský svaz 14:51,72 +23,59
8. Andreas Ehrig Německá demokratická republika 14:51,94 +23,81
9. Jasuhiro Šimizu Japonsko 14:57,48 +29,35
10. Sergej Berezin Sovětský svaz 15:04,68 +36,55

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Závody v rychlobruslení na ZOH 1980

500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Karin Enkeová Německá demokratická republika 41,78 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Leah Muellerová Spojené státy americké 42,26 +0,48
Bronzová medaile Natalja Petrusjovová Sovětský svaz 42,42 +0,64
4. Ann-Sofie Järnströmová Švédsko 42,47 +0,69
5. Makiko Nagajaová Japonsko 42,70 +0,92
6. Cornelia Jacobová Německá demokratická republika 42,98 +1,20
7. Beth Heidenová Spojené státy americké 43,18 +1,40
8. Taťjana Tarasovová Sovětský svaz 43,26 +1,48
9. Sylvia Burkaová Kanada 43,43 +1,65
10. Irina Kovrovová Sovětský svaz 43,50 +1,72

1000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Natalja Petrusjovová Sovětský svaz 1:24,10 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Leah Muellerová Spojené státy americké 1:25,41 +1,31
Bronzová medaile Sylvia Albrechtová Německá demokratická republika 1:26,46 +2,36
4. Karin Enkeová Německá demokratická republika 1:26,66 +2,56
5. Beth Heidenová Spojené státy americké 1:27,01 +2,91
6. Annie Borckinková Nizozemsko 1:27,24 +3,14
7. Sylvia Burkaová Kanada 1:27,50 +3,40
8. Ann-Sofie Järnströmová Švédsko 1:28,10 +4,00
9. Sylvia Filipssonová Švédsko 1:28,18 +4,08
10. Annette Karlssonová Švédsko 1:28,25 +4,15

1500 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Annie Borckinková Nizozemsko 2:10,95 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Ria Visserová Nizozemsko 2:12,35 +1,40
Bronzová medaile Sabine Beckerová Německá demokratická republika 2:12,38 +1,43
4. Bjørg Eva Jensenová Norsko 2:12,59 +1,64
5. Sylvia Filipssonová Švédsko 2:12,84 +1,89
6. Andrea Mitscherlichová Německá demokratická republika 2:13,05 +2,10
7. Beth Heidenová Spojené státy americké 2:13,10 +2,15
8. Natalja Petrusjovová Sovětský svaz 2:14,15 +3,20
9. Sylvia Albrechtová Německá demokratická republika 2:14,27 +3,32
10. Sylvia Burkaová Kanada 2:14,65 +3,70

3000 m[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Jméno Země Čas Ztráta
Zlatá medaile Bjørg Eva Jensenová Norsko 4:32,13 (OR) 0,00
Stříbrná medaile Sabine Beckerová Německá demokratická republika 4:32,79 +0,66
Bronzová medaile Beth Heidenová Spojené státy americké 4:33,77 +1,64
4. Andrea Mitscherlichová Německá demokratická republika 4:37,69 +5,56
5. Erwina Ryśová-Ferensová Polsko 4:37,89 +5,76
6. Mary Docterová Spojené státy americké 4:39,29 +7,16
7. Sylvia Filipssonová Švédsko 4:40,22 +8,06
8. Natalja Petrusjovová Sovětský svaz 4:42,59 +10,46
9. Olga Pleškovová Sovětský svaz 4:43,11 +10,98
10. Sarah Docterová Spojené státy americké 4:43,30 +11,17

Program[editovat | editovat zdroj]

Den Datum Závod
den 1 14. února 1980 1500 m ženy
den 2 15. února 1980 500 m muži
500 m ženy
den 3 16. února 1980 5000 m muži
den 4 17. února 1980 1000 m ženy
den 6 19. února 1980 1000 m muži
den 7 20. února 1980 3000 m ženy
den 8 21. února 1980 1500 m muži
den 10 23. února 1980 10 000 m muži

Zúčastněné země[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]