Přeskočit na obsah

Robert Milton Zollinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Milton Zollinger
Rodné jménoRobert Milton Zollinger
Narození4. září 1903
Millersport, Ohio, USA
Úmrtí12. červen [1] 1992
Ohio
Povoláníchirurg
ZaměstnavatelOhijská státní univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert Milton Zollinger (4. září 1903, Millersport, Ohio12. června 1992, tamtéž) byl významným americkým chirurgem, spoluautorem popisu choroby dnes známé jako Zollinger-Ellisonův syndrom.

Robert Milton Zollinger se narodil na rodinné farmě v zapadlém americkém městě Millersport v Ohio. Jako mladík chtěl být profesionálním vojákem a absolvovat United States Military Academy ve West Pointu. Vystudoval však Ohijskou státní univerzitu, kde v roce 1927 získal doktorát medicíny.

První odborné zkušenosti měl možnost získávat v Peter Bent Brigham Hospital v Bostonu, na chirurgickém pracovišti, které vedl Harvey Cushing. Později v rámci praxe pracoval ve Western Reserve Hospital v Clevelandu spolu s Elliottem C. Cutlerem (S tímto lékařem spolupracoval budoucích 20 let.). Na základě spolupráce s E. C. Cutlerem také vznikla první Zollingerova odborná publikace, otištěná v roce 1929 jako článek v The Ohio State Medical Journal. Později spolu připravili v řadě vydání slavnou publikaci Atlas of Surgical Operations. V roce 1929 se oženil s Idou Louise Kiewet (1907-1998).[1]

V roce 1939 se stal docentem chirurgie. V roce 1941 vstoupil do armády, kde získal funkci majora a zpočátku pracoval jako asistent šéfa chirurgického oddělení, později samostatně velel 5. všeobecné armádní nemocnici. Za svou činnost pro armádu byl oceněn mj. vyznamenáním Legion of Merit. V roce 1946 se vrátil pracovat do Harvardu. Brzy mu byla nabídnuta funkce profesora chirurgie na Ohijské státní univerzitě.

V roce 1955 spolu s Edwinem Ellisonem popsali syndrom[2] (a jeho klinickou manifestaci) způsobený nadměrnou produkcí gastrinu z nádoru (gastrinomu) ve slinivce břišní (pankreatu), dnes obvykle označovaný jako Zollinger-Ellisonův syndrom.

Až do vysokého věku byl odborně a vědecký činný a přednášel. Zemřel na nádor pankreatu v roce 1992.[3]

Publikační činnost

[editovat | editovat zdroj]
  • Atlas of surgical operations – do dnešní doby vydáno v mnoha vydáních[4], spoluautor s Elliottem Carr Cutlerem.[5]
  • American Journal of Surgery – V letech 1958-1986 byl šéfredaktorem tohoto lékařského časopisu.[3]
  • články v odborných lékařských časopisech – R. M. Zollinger byl autorem nebo spoluautorem přibližně 200 odborných statí v lékařských časopisech.[6]

Zollinger Collection v Medical Heritage Center (Ohijská státní univerzita)

[editovat | editovat zdroj]

Ohijská státní univerzita shromáždila v lékařské knihovně kolekci materiálů (rukopisy, dopisy, fotografie ad.) o životě a díle R. M. Zollingera. Životopis je dostupný na internetových stránkách, ostatní materiály jsou přístupny pro badatele v prostorách knihovny.

  1. a b Gustafson, L. L. Millersport Cementery, Gravestone Photographs (http://www.genealogybug.net/pick_fair_cems/millersport/millersport.htm)
  2. Zollinger, R. M., Ellison, E. H. Primary peptic ulcerations of the jejunum associated with islet cell tumors of the pancreas. Ann Surg 142, 4: 709-723, 1955.
  3. a b Lewis, L. Robert Milton Zollinger, M.D., 1903-1992. Robert M. Zollinger Papers, Manuscript collection number Spec.199301. Zollinger, John A. Prior Health Sciences Library, Medical Heritage Center, The Ohio State University.
  4. Zollinger jr., R. M., Zollinger sr., R. M. Zollinger’s Atlas of Surgical Operations. 8th Ed. McGraw-Hill Profesional, New York, 2002. ISBN 978-0-07-136378-5.
  5. Cutler, E. C., Zollinger, R. M. Atlas of Surgical Operations. 1st Ed. 1939.
  6. PubMed (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]