Rentgenová mikrotomografie
Rentgenová mikrotomografie (také rentgenová výpočetní mikrotomografie, zkratka microCT nebo µCT) je zobrazovací metoda používaná pro nedestruktivní vizualizaci vnitřní struktury materiálů či živých tkání.[1] [2] Využívá se jak v biologických vědách, tak v technických oborech a průmyslu. Metoda vychází z CT používané v medicíně. Metoda je založena na vytvoření série 2D rentgenových projekcí, které jsou následně matematicky rekonstruovány pomocí softwaru do formy řezů a poté do trojrozměrné struktury sledovaného objektu.[2] Oproti medicínským tomografům má microCT vyšší rozlišení a používá se ke skenování drobných vzorků či malých zvířat v případě in vivo microCT.
Základní typy
[editovat | editovat zdroj]In vitro a ex vivo microCT
[editovat | editovat zdroj]Pro skenování materiálů a neživých objektů se používají microCT, kde se snímaný objekt otáčí během skenování kolem své osy, zdroj RTG záření i detektor jsou umístěny na pevno. Kvalita obrazu těchto in vitro skenerů dosahuje rozlišení od mikronů až po desítky nanometrů.
In vivo microCT
[editovat | editovat zdroj]U skenování živých zvířat (myši, potkani) je naopak fixován skenovaný objekt, kolem kterého rotuje zářič s detektorem, podobně jako u medicínského CT.
Ukázky
[editovat | editovat zdroj]-
3D vizualizace ostnohřbetky
-
3D zobrazení vaskularizace mozku myši
-
Dvoufázová analýza slitiny
-
Lebka myši
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rentgenová mikrotomografie na Wikimedia Commons
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ SCHAMBACH, Sebastian J.; BAG, Simona; SCHILLING, Lothar. Application of micro-CT in small animal imaging. Methods. 2010-01, roč. 50, čís. 1, s. 2–13. Dostupné online [cit. 2021-01-23]. DOI 10.1016/j.ymeth.2009.08.007. (anglicky)
- ↑ a b KALASOVÁ, Dominika. MOŽNOSTI DETERMINACE POVRCHU OBJEKTŮ V TOMOGRAFICKÝCH DATECH [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné online.