Rande

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Schůzka Romea a Julie na obraze Franka Dickseeho z roku 1884

Rande (z franc. rendez-vous, přijďte) je schůzka dvou lidí, kteří se chtějí seznámit a případně navázat trvalejší vztah. Na rande se dva lidé teprve poznávají a zhodnocují, zda má smysl pokračovat v dalších schůzkách. Za rande se dají rovněž považovat setkání následující po prvním, kdy dochází k hlubšímu poznávání, rozvoji zamilovanosti a prvnímu intimnímu kontaktu. Rande může vyústit v přátelství, milenecký poměr nebo vážný vztah.

Na rande by se měla dvojice vyvarovat určitým tématům. Stačí jedna špatná věta nebo téma a je konec všem nadějím. Tabu jsou bývalí partneři, zdravotní stav, alkoholové zážitky, tesknění nad minulostí a stěžování si. Protějšek by se neměl toho druhého ptát, kolik chce dětí, jakou bere výplatu, proč je single a proč ho opustil bývalý partner.

Velmi populárním v zaneprázdněné době se stává speed dating, které je založeno na principu postupného seznámení s mnoha kandidáty. Následně každý do dotazníku zakroužkuje ty, s nimiž by se chtěl setkat i příště. Při vzájemných sympatiích nic nebrání v tom, aby se dva lidé spolu sešli. Na oslnění protějšku má každý zhruba pět minut, během kterých se musí představit. Základem úspěchu je nenucená konverzace o zálibách a umění naslouchat. Speed dating se obvykle koná ve větších městech.

První rande[editovat | editovat zdroj]

Ten, kdo zve na rande a chce pokračovat i v dalších schůzkách, měl by si promyslet, co o sobě dotyčnému prozradí a měl by se chovat přirozeně, jako kdyby komunikoval se svými přáteli. Být sám sebou je hlavním předpokladem, aby si protějšek o druhém neudělal mylný názor, protože by časem stejně vyšly najevo pravé povahové rysy. Odborníci radí nešetřit úsměvy a optimismem a naopak se vyhnout dvojsmyslným poznámkám. Přátelské chování má obzvlášť kýžený účinek na další rozvoj počátečního vztahu[1].

První rande rozhodne, zda si dvojice domluví další schůzku. V dnešní době si lidé sjednávají první rande zejména přes internetové seznamky, sociální sítě nebo aplikace v chytrém telefonu. Důležité je hlavně to, jaký první dojem na sebe lidé udělají. Muži mají rádi atraktivní a inteligentní ženy, ženy zdravě sebevědomé a galantní muže. První rande je vhodné zorganizovat na veřejném místě a ani jeden z dvojice by se neměl snažit ohromit toho druhého penězi nebo postavením[2].

Na první rande chodí lidé s určitými obavami a představami, co všechno nepředvídatelného se může přihodit. Nejčastěji se lidé zaobírají tím, o čem si budou s protějškem povídat a zda nenastane tíživé ticho. Rovněž se strachují, že řeknou něco nevhodného nebo budou druhým pohlavím odmítnuti. Zvláště muži pak tápou, zda ženu na konci prvního rande políbit nebo ji pozvat k sobě domů.

V současné době se role v partnerském životě stírají a v některých partnerstvích vládnou ženy, v jiném muži. Na prvním rande dochází k přerozdělování těchto rolí. Pokud jeden z dvojice touží v budoucím vztahu po dominanci, měl by zaplatit útratu a určovat tempo a pokroky v milostném životě. Pokud chce dvojice vyrovnaný vztah, prvně zaplatí žena, poté muž. V případě, že jeden z dvojice pouze přijímá, staví se v rozvíjejícím se vztahu do pasivní role[3].

Kam na první rande[editovat | editovat zdroj]

Volba místa prvního rande může být podnětem k dalším schůzkám. Ideální je zvolit takové místo, kde nejsou dva lidé zcela sami, ale otevírá se jim tu prostor k povídání a poznávání. Naopak vyvarovat by se měli kinu, luxusní restauraci, diskotéce, koncertu, večírku s přáteli, koupališti, sportovní akci nebo pozvánce domu[4].

Rande naslepo[editovat | editovat zdroj]

Rande naslepo je čím dám oblíbenějším způsobem seznamování, zvlášť pokud se dvojice seznámila na online seznamce. Na schůzku naslepo lidé většinou chodí s nějakým očekáváním a představami, které si utvořili o druhém po komunikaci na internetu nebo po telefonu. Až 90 procent inzerentů o sobě nepodává pravdivé informace a při osobní schůzce může nastat pro druhého nepříjemný šok[5].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. E.M.A. EUROPE S.R.O. První rande cestou ke štěstí - Astrohled - Kartáři a Astrologové jen pro Vás!. www.astrohled.cz [online]. [cit. 2017-05-16]. Dostupné online. 
  2. Jak na první rande. www.jiskreni.cz [online]. [cit. 2017-05-16]. Dostupné online. (česky) 
  3. MINDLAB. Kdo na rande zve a kdo platí?. Psychologie [online]. [cit. 2017-05-16]. Dostupné online. (česky) 
  4. Čeká vás první rande? Toto je 5 míst, kam raději nechoďte! - Proženy. www.prozeny.cz [online]. [cit. 2017-05-16]. Dostupné online. 
  5. Rande naslepo – risk, který obvykle končí fiaskem. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-05-16]. (česky)