Prázdné křeslo (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prázdné křeslo
Autor Jeffery Deaver
Původní název The Empty Chair
Překladatel Jiří Kobělka
Země USA
Jazyk anglický
Žánr detektivní román
Vydavatel Hodder and Stoughton
Datum vydání 2001
Česky vydáno 2001
Počet stran 453
ISBN 80-86128-90-3
Předchozí a následující díl
Tanečník Kamenná opice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prázdné křeslo je detektivní román Jeferyho Deavera. Jde o třetí knihu série Lincoln Rhyme. Poprvé vyšla v roce 2001.

Jedná se o další příběh geniálního kriminalisty Lincolna Rhyma, kvadruplegika ochrnutého od ramen dolů po nehodě na pracovišti a jeho partnerky v osobním i pracovním životě Amélie Sachsové, vynikající střelkyně a milovnice rychlých aut s talentem na ohledávání místa činu.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Lincoln Rhyme, jeho asistent Thom a přítelkyně Amélie Sachsová jsou mimo město kvůli experimentální operaci páteře, kterou se Rhyme i přes Améliin nesouhlas rozhodl podstoupit. Setkají se s místním šerifem Jimem Bellem, bratrancem newyorského policisty Ronalda Bella, jejich kolegy. Ten dvojici požádá o pomoc s případem únosu, ve kterém figuruje jako možný pachatel šestnáctiletý sirotek Garret, přezdívaný kvůli své lásce k hmyzu Hmyzoun. Rhyme přes počáteční neochotu nakonec svolí ke spolupráci. Všechno se komplikuje ve chvíli, kdy Sachsová osvobodí z vězení chyceného Garreta, neboť věří v jeho nevinu, omylem zastřelí policistu a spolu s chlapcem prchne. Lincoln Rhyme, který je o vině Garreta naopak přesvědčen, tedy musí pracovat proti ní a najít ji dříve, než se stane něco zlého.

Navíc se pomalu ukazuje, že případ je daleko složitější, než se původně zdálo - a navíc sahá daleko do minulosti mnoha zúčastněných.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název Prázdné křeslo odkazuje na formu terapie prázdná židle (empty chair), kdy si vyšetřovaný představí na prázdné židli osobu, se kterou si přeje mluvit. Amélie Sachsová tuto techniku použije na Garreta. Zároveň odkazuje na Rhymovo kolečkové křeslo, jehož prázdnoty se Amélie děsí.