Polydóros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Polydóros (latinsky Polydorus) je časté řecké jméno, které se v řecké mytologii i historii několikrát opakuje.


Polydóros - syn Kadma[editovat | editovat zdroj]

Thébský král Polydóros byl synem Kadma, který založil Théby; Kadmovou manželkou byla Harmonia.

Polydóros měl se svou manželkou Nyktéidou syna Labdaka, jeho synem byl pozdější thébský král Láios a vnukem Oidipús. Podle Labdaka bývá nazýván rod Labdakovců, významný v Thébách.

Polydóros předčasně zemřel a syna Labdaka odporučil svému tchánu Nykteovi. Když však Labdakos také brzy zemřel, zůstal po něm mladičký Láios, nedospělý pro převzetí královské moci, proto se vlády ujal Nykteus. Také on vládl krátce, po jeho smrti se thébským králem stal jeho bratr Lykos.

Lykos na nátlak své manželky Dirké pronásledoval Nykteovu dceru Antiopu, kterou dokonce věznil v hradní věži. Když se zachránila, její synové Amfíón a Zéthos - jejich otcem byl Zeus - potrestali Dirké, Lyka zabili a zmocnili se království.

Polydóros - syn Hippomedonta[editovat | editovat zdroj]

Tento Polydóros se zúčastnil tzv. války epigonů (potomků) sedmi proti Thébám. V ní byly Théby dobyty a zničeny.

Polydóros - syn Priama[editovat | editovat zdroj]

Nejmladší syn trojského krále Priama a jeho manželky Hekaby. Po napadení Tróje Achajci ho poslali k thráckému králi Polyméstorovi, svému zeti (jeho manželkou byla Priamova dcera Íliona). Jakmile však padla Trója, Polyméstor zavraždil Polydóra, aby získal jeho poklady. Sám však později zahynul krutou smrtí, kterou královna Hekaba pomstila zabití svého syna. Vyškrábala mu oči a za trest byla proměněna ve fenu.

Polydóros z Rhodu[editovat | editovat zdroj]

Nejslavnější toho jména je pravděpodobně Polydóros z Rhodu, známý ze spolutvorby slavného sousoší Láokoón, na kterém se podílel s umělci jménem Athénodóros a Agésandros.

Reference[editovat | editovat zdroj]