Polární metoda
Polární metoda je způsob, jímž se v geodézii měří (ať už zaměřuje či vytyčuje)[Poznámka 1] polohopis a výškopis. Poloha bodů je při ní určována pomocí úhlu a vzdálenosti. Úhel je měřen mezi orientačním směrem a určovaným bodem, vzdálenost je stanovována mezi stanoviskem, na němž stojí měřicí přístroj, a určovaným bodem.
Potřebné vybavení
[editovat | editovat zdroj]K práci je třeba:
- teodolit
- pásmo
nebo:
- totální stanice
- měřicí terč příslušný k totální stanici
Postup měření
[editovat | editovat zdroj]Z bodu, jehož polohopisné souřadnice jsou známy, se zacílí na bod (tzv. orientační bod). Od směru na tento orientační bod budou měřeny úhly při polární metodě.
Zaměřování současného stavu
[editovat | editovat zdroj]Při zaměřování současného stavu se zacílí na zaměřovaný bod a úhel mezi směrem na orientační bod a zaměřovaným bodem je poznamenán do zápisníku či do paměti měřického přístroje. Následně je od stanoviště ve směru zaměřovaného bodu změřena vzdálenost a i ta je zaznamenána do zápisníku či paměti měřického přístroje.
Vytyčování
[editovat | editovat zdroj]U vytyčování polární metodou pomocí totální stanice jsou možné dva způsoby:
- buď totální stanice stojí na bodě vytyčovací sítě, u kterého známe jeho souřadnice a výšku a dále známe směr na jiný bod o známých souřadnicích. Pak můžeme vytyčit polohu a výšku určovaných bodů.
- nebo stojíme na "volném stanovisku", jehož souřadnice a výšku neznáme, ale vidíme na nejméně tři body, jejichž souřadnice známe.[Poznámka 2] Pak můžeme určit zpětně souřadnice našeho stanoviska ("volné stanovisko") a následně vytyčit polohu a výšku určovaných bodů.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámky
[editovat | editovat zdroj]- ↑ zaměření = situace v terénu (například stávající budova) je pomocí geodetických metod zaměřena, abych ji bylo možné zobrazit v mapě
vytyčení = podklad z mapy (například projektovaná budova) je geodetickými metodami vytyčován v terénu - ↑ Z matematického hlediska postačí teoreticky pouze dva body o známých souřadnicích, pro kontrolu se ale v praxi používají nejméně tři body.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- ČADA, Václav. Polární metoda [online]. Plzeň: [cit. 2010-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-14.