Podivuhodný kouzelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podivuhodný kouzelník je báseň Vítězslava Nezvala, klíčové dílo českého poetismu. Nezval ji uvedl ve sborníku Devětsil (1922), poté ji do své druhy knihy básní Pantomimy (1924) a poté do všech vydání Básní noci. Básník se k textům často vracel a za dalších třicet let vydávání provedl mnoho změn a úprav, některé verše s postupem doby vynechával. Zachoval se i rukopis Podivuhodného kouzelníka, třebaže ne úplný. Zvláštní je, že rukopis se neshoduje s žádnou z vydaných forem. Rukopis měl totiž zajímavý osud: Nezval ho založil, dlouho o něm nevěděl a pro tiskárnu musel už při prvním otisku celou skladbu napsat zpaměti znovu. Rukopis se našel až za doby protektorátu a až na sklonku života Nezval zvažoval použít pro nové knižní vydání původní nápady, které nebyly nikde otisknuty.

Označení „podivuhodný kouzelník“ se někdy používá i pro samotného Nezvala. Antonín Brousek jej také ironicky použil pro titul knihy Podivuhodní kouzelníci (Rozmluvy, 1987), což je antologie české „oficiální“ poesie doby stalinismu, z velké části básní z pozdního tvůrčího období Vítězslava Nezvala. Báseň Podivuhodný kouzelník ale vznikla mnohem dříve a komunistické ideály ještě neobsahuje.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou básně je tajuplný kouzelník, který sedm let bloudí světem a zažívá mnoho věcí: pracuje, zamýšlí se nad otázkou života a smrti, ale i budoucnosti Evropy. Po sedmi letech přihlíží jako pouliční kamelot revoluci, po níž se nadobro změní dosavadní svět. Kouzelník přichází především proto, aby naučil lidi radovat se ze života.

Z básnických prvků je velmi příznačný anaforický verš, tedy opakování stejného slova na začátku několika veršů, a asonance, zvuková shoda samohlásek v koncových slabikách verše, přičemž souhlásky se mění: hora-bosa.

Celou skladbou prochází magické číslo sedm: kniha se dělí na sedm zpěvů, šestý zpěv je doplněn o sedm rozvíjejících básní, kouzelník prochází sedmi metamorfózami.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEZVAL, V.: Básně noci, vyd. 7. Odeon, Praha: 1966.
  • JELÍNEK, A.: Vítězslav Nezval, vyd. 1. Československý spisovatel, Praha: 1961.
  • BLAHYNKA, M.: Vítězslav Nezval, vyd. 1. Československý spisovatel, Praha: 1981.
  • BLAHYNKA, M.: S Vítězslavem Nezvalem: kapitoly o životě a tvorbě, vyd. 1. Mladá fronta, Praha: 1976.